logoprzez

naglowek-05

Opublikowano: czwartek, 30, styczeń 2020 11:10
Autor: Maja

Odkryto ją zupełnie przypadkowo i choć do końca nie wiadomo kiedy dokładnie powstała, są plany aby udostępnić ją turystom. Póki co historyczną kopalnię srebra Amalia leżącą na terenie Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku, oglądać można na wystawie fotograficznej, którą Fundacja Amalie Jan i Iwona Duerschlag zaprezentuje w Zabytkowej Kopalni Srebra – obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia srebra

Fot. Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zdjęcia z wnętrz kopalni, mapy i materiały historyczne, które były wskazówką przy poszukiwaniach, a także projekt zagospodarowania przestrzeni wokół obiektu. W taki sposób odkrywcy historycznej kopalni srebra Amalia ze Srebrnej Góry prezentować będą dziedzictwo przemysłowe Dolnego Śląska, o którym jeszcze 5 lat temu mało kto wiedział.

Wystawę można oglądać od 2 lutego do 31 marca 2020 roku w budynku nadszybia Zabytkowej Kopalni Srebra, a konkretnie w galerii pod kopułą, w godzinach otwarcia obiektu. Wstęp jest bezpłatny.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach ul. Szczęść Boże 81.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Opublikowano: środa, 29, styczeń 2020 12:21
Autor: Jolanta Pietryja-Smolorz

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zaprasza w sobotę, 8 lutego na kolejne pokazy z cyklu Fizyczne Fascynacje - tym razem udowodnimy, że bez chemii nie ma fizyki.

Bez chemi nie ma fizyki

W programie liczne atrakcje m.in.: festiwal kolorów, zamiana wody, kolorowe płomienie.

Udzielimy odpowiedzi na m.in. takie pytania:

 • Krwawiący gwóźdź?
 • Czy metal może się palić?
 • Czy woda przewodzi prąd elektryczny?
 • Elektroliza wody?

I wiele innych.

Cena biletów: 25 zł; dzieci do 4 roku życia bezpłatnie.

W cenie tego biletu zwiedzanie z przewodnikiem w godzinach od 12:00 do 14:00.
Pokazy chemiczne: o 11:00 (prosimy pamiętać o dokumentach - dorośli dowody osobiste, dzieci i młodzież legitymacje szkolne).

Rezerwacja miejsc poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a przelewy proszę kierować na konto Muzeum Energetyki: 55 1050 1399 1000 0090 3007 9652.

Opublikowano: czwartek, 09, styczeń 2020 09:58
Autor: Jolanta Pietryja-Smolorz

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zaprasza w sobotę, 11 stycznia 2020 roku na kolejney pokaz „Bez prądu ani rusz” realizowany z cyklu Fizyczne Fascynacje

020 KopiaNa pokazie dowiesz się nie tylko czym jest zjawisko prądu elektrycznego, ale zdziwisz się, że jest go tyle w naszym otoczeniu.

Będziesz mógł się przekonać, jakie są możliwości pozyskiwania i wykorzystania energii elektrycznej. Przyjrzymy się też elektrycznym urządzeniom domowego użytku.

Naukowa zabawa dla całej rodziny.

Zapraszamy na pokazy w godzinach: 11:00 – 12:00.
Bilety w cenie 25 zł od osoby, dzieci do 4 roku bezpłatnie.

W cenie zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem od 12:00 – 14:00.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Opublikowano: poniedziałek, 20, styczeń 2020 12:09
Autor: Maja

Prawie każda kobieta i ta dorosła, i ta jeszcze całkiem mała, kocha czekoladę – to najlepszy prezent, żadne kwiaty czy inne drobiazgi – postaw na czekoladę! Pokaż, że potrafisz wyrażać uczucia i umiesz uszczęśliwić swoją ukochaną: zabierz ją na Festiwal Czekolady w Katowicach (Galeria Szyb Wilson) w dniach 7 – 8 marca 2020.

Katowice baner

Obdarowana będzie zachwycona bez względu na to jaką czekoladę lubi. Gorzką, mleczną, deserową, białą, a może gorącą z bitą śmietaną i posypką? Wszystkie te niesamowite smaki, kształty, kolory i ta szczypta tajemniczości, jaka bez wątpienia jest w każdej tabliczce czekolady znajdziesz na Festiwalu Czekolady.

Na miłośników słodyczy czekają stoiska pełne fantastycznych smaków, a to wszystko za sprawą ziarna kakaowca, od którego zaczyna się ta historia "Bean to bar". Producenci czekolady z Polski i z zagranicy zachwycą wyborem kolorowych pralin i różnorodnością czekoladowych tabliczek. Zapach czekolady będzie unosił się w całym mieście. Magiczne aranżacje, atrakcyjny program i wielu znakomitych gości. CZEKOLADA POMAGA, dlatego nasze tabliczki i słodycze trafią do honorowych dawców krwi, biorących udział w akcji "Oddaj krew za torbę słodyczy", w którą od lat angażują się znane marki. Do festiwalowej codzienności należeć będą warsztaty cukiernicze oraz otwarte dla szerokiej publiczności pokazy cukierniczych mistrzów. Można będzie również spróbować swych sił w Mistrzowskim Konkursie Tortów dla amatorów. Wielbicieli czekolady i innych słodkości, wszystkich zakochanych oraz entuzjastów domowych wypieków, zapraszamy na najsłodsze wydarzenie w Katowicach.

W programie:

 1. Strefa wystawiennicza manufaktur polskich i zagranicznych: czekolady, praliny, muffiny, torty, ciasta i ciastka, lizaki, cake pops, fondue, czekolada na gorąco i wiele innych słodkich niespodzianek, których nie znajdziemy na półkach w supermarkecie.
 2. Strefa warsztatów dla dzieci: Jadalne zwierzaki: słodkie pandy z masy cukrowej, dekorowanie pierników, kwiaty z papieru waflowego, jeże z owoców, warsztaty z robienia i dekorowania pralin – warsztaty poprowadzą mistrzynie cukiernictwa, laureatki prestiżowych konkursów: Gabriela Górecka i Monika Kołodziej - Piela. Zrób wymarzonego lizaka i cukierka – warsztaty pracy z karmelem – zajęcia prowadzone przez Cukier Lukier z Lublina.
 3. Strefa warsztatów dla dorosłych: Udekoruj wymarzony tort w domu – warsztaty z lepienia i z modelowania figurek w masie lukrowej prowadzone przez mistrzynię lukru Gabrielę Górecką.
 4. Mistrzowski Konkurs Tortów i Małych Form Cukierniczych dla amatorów, w trakcie którego zachwycają nas jadalne arcydzieła sztuki cukierniczej.
 5. Kurs zdrowych słodyczy dla dzieci - warsztaty dietetyczne z Agatą Kornacką, edukatorką żywienia "Czas na zielone".
 6. Strefa kreatywnych zabaw z czekoladą.
 7. Prelekcje:
  O fenomenie szwajcarskiej czekolady opowie Krzysztof Sankowski, dystrybutor marki FAVARGER
  Od ziarna do tabliczki „Bean to bar”, czyli jak zrobić czekoladę w domu - rozmowa z Janem Woźniakiem, właścicielem manufaktury Beskid Chocolate
 8. Quiz czekoladowy z nagrodami dla zwiedzających – „Wszystko z miłości do czekolady”.
 9. Rozmowa o zdrowych słodkościach z dietetykiem Agatą Kornacką "Czas na zielone" - spotkanie dla świadomych rodziców.
 10. Strefa Czekoladowego Kina: seanse dla dzieci i romantycznie dla Pań z gorąca czekoladą. Tytuły są słodką, czekoladową niespodzianką!
 11. Akcja Społeczna „Oddaj krew za torbę słodyczy" wspólnie z Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
 12. Strefa kreatywnych zabaw z czekoladą.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Opublikowano: czwartek, 05, grudzień 2019 11:12
Autor: Maja

Zapraszamy na Jarmarku na Nikiszu 2019. Jarmark odbędzie się w dniach 6-8 grudnia.

Na Jarmarku (JNN) czekać będzie ponad 200 wystawców z całej Polski – starannie wyselekcjonowanych z długiej listy chętnych. Wśród nich znajdą się m.in. stragany z najwyższej jakości rękodziełem i sztuką użytkową. I w tym roku podczas JNN zostanie wydzielona specjalna strefa gastro, którą znajdziecie na Skwerze Zillmannów.

Jarmark na Nikiszu

W tym roku pierwszy dzień Jarmarku przypada na mikołajki, dlatego dla najmłodszych w piątek o godz. 16.00 przygotowane zostało przedstawienie pt. "Gorączka Mikołajowa" w wykonaniu Teatr Gry i Ludzie. Po nikiszowieckim rynku będzie tego dnia przechadzał się także śląski Mikołaj. Ponadto już tradycyjnie, najmłodsi będą mogli pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej oraz karuzeli mikołajkowej. Świąteczną atmosferę będą podkreślać także specjalne iluminacje świetlne. Jarmarkowi towarzyszyć będzie jak zwykle scena artystyczna, na której usłyszeć będzie można m.in. świąteczne kolędy i pastorałki.

Program sceny:

piątek, 6 grudnia
godz. 16.00: „Gorączka Mikołajowa” – przedstawienie dla dzieci Teatru Gry i Ludzie
godz. 17.45: spotkanie ze śląskim Mikołajem
godz. 19.00: Koncert w Kościele św. Anny „Ave Maria i inne dzieła muzyki sakralnej” w wykonaniu duetu Agata Widera i Weronika Kępka z akompaniamentem Tadeusza Barylskiego

sobota, 7 grudnia
godz. 14:00 – 14.30: Występ dzieci ze SP nr 53 i Przedszkola nr 32
godz. 15.30 – 16.00: Koncert zespołu N.I.E.
godz. 16.30 – 17.30: Koncert zespołu proWOKALNI
godz. 18.00 – 19.30: DJ Rudnik Winyl Set

niedziela, 8 grudnia
godz. 14.00 – 14.45: Koncert Orkiestry Dętej Wieczorek
godz. 15.00 – 16.00: Koncert akordeonisty Macieja Gucika
godz. 16.30 – 17.15: Koncert Chóru Mieszanego „Ogniwo”
godz. 17.30 – 18.30: Koncert zespołu Albo i Nie
godz. 19:00 – 20.00: Koncert zespołu Nivel

6 grudnia po sąsiedzku - Muzeum Historii Katowic przy ul. Rymarskiej 4, zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Pierniki. Podróż do krainy zmysłów". 8 grudnia przy ul. Krawczyka będzie można wziąć udział w akcja „Dar za Dar” – choinka dla krwiodawcy, organizowanej przez Fundację Kropla Życia oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Tak jak w poprzednich latach w trakcie JNN można skorzystać z bezpłatnej komunikacji. Na czas imprezy zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa z Katowic, która będzie obsługiwać m.in. parkingi jarmarkowe. W tym roku na odwiedzających czekać będzie ok. 1500 miejsc parkingowych wokół Nikiszowca. Te najbliżej położne – w liczbie ok. 350 miejsc – będą płatne. Podczas imprezy obowiązywać będzie całkowity zakaz wjazdu na teren osiedla – z wyjątkiem mieszkańców. Nie będzie także możliwy przejazd przez ul. Nałkowskiej.

Więcej o bezpłatnej komunikacji znajdziesz TUTAJ.

Brak wydarzeń

© Copyright 2011. „System e-informacji kulturalnej" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „W sieci kultury – utworzenie systemu e- informacji kulturalnej na terenie Gminy Zabrze”

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

1. Serwis zbiera w sposób automatyczny tylko informacje zawarte w plikach cookies.

2. Pliki (cookies) są plikami tekstowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu. Przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Przede wszystkim zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój unikalny numer, czas przechowywania na urządzeniu końcowym.

3. Operator serwisu (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) jest podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym swojego użytkownika pliki cookies oraz mającym do nich dostęp.

4. Operator serwisu wykorzystuje pliki (cookies) w celu:

 • dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego preferencjami wyświetlić stronę;
 • przygotowywania statystyk pomagających poznaniu preferencji i zachowań użytkowników, analiza tych statystyk jest anonimowa i umożliwia dostosowanie zawartości i wyglądu serwisu do panujących trendów, statystyki stosuje się też do oceny popularności strony;

5. Serwis stosuje dwa zasadnicze rodzaje plików (cookies) - sesyjne i stałe. Pliki sesyjne są tymczasowe, przechowuje się je do momentu opuszczenia strony serwisu (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu ich usunięcia przez użytkownika lub przez czas wynikający z ich ustawień.
6. Użytkownik może w każdej chwili dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików (cookies) lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje można sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Należy pamiętać, że większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików (cookies)w urządzeniu końcowym.
7. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji strony internetowej serwisu.
8. Pliki (cookies) z których korzysta serwis (zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika) mogą być udostępnione jego partnerom oraz współpracującym z nim reklamodawcą.
9. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.
10. Bardziej szczegółowe informacje na temat plików (cookies) dostępne są na stronie 
ciasteczka.org.pl