26. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu

26. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu

25/05/2023 Wyłączono przez Maja Girycka

Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu to otwarty konkurs rysowania z natury, w którym mogą uczestniczyć i uczestniczą osoby od lat 2 do lat 100. W każdej z dotychczasowych edycji festiwalu udział brało około tysiąca osób. Festiwal odbywa się na największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6.

mosir

Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych, każdorazowo jest wykonanie rysunku postaci ludzkiej z natury w dowolnej technice rysunkowej, na wybranym prze uczestnika podobraziu i formacie. Rysującym pozują ucharakteryzowani tematycznie modele z zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół. Pracy twórczej uczestników festiwalu towarzyszy grana na żywo muzyka.

W bieżącym roku tematem przewodnim 26 Międzynarodowego Festiwalu Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu są „Ikony”. Rok 2023 jest rokiem setnych urodzin wybitnego malarza, rysownika i scenografa, mistrza współczesnych ikon Jerzego Nowosielskiego, dla którego twórczość to nieustanne balansowanie pomiędzy sacrum a profanum w poszukiwaniu mistycyzmu w życiu codziennym. Podążając śladami mistrza zachęcamy uczestników festiwalu do wyrysowania swoich ikon inspirowanych tradycją, historią oraz kulturą.

Chęć skonfrontowania własnych umiejętności, indywidualnej ekspresji z innymi uczestnikami festiwalu, spontaniczność wypowiedzi, użycie bogatych środków plastycznego wyrazu, kreacja i indywidualny styl sprawiają, że atmosfera tego artystycznego spotkania jest niepowtarzalna, a rysunki, które tu powstają niezwykłe.

Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – rektora i nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwsze, drugie, trzecie nagrody w każdej kategorii wiekowej, a także wyróżnienia.

Jesienią odbywa się wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu, podczas którego następuje wręczenie nagród. Prezentowana wystawa świadczy o wysokim poziomie i różnorodności prac.

Więcej na temat festiwalu znajdziesz na stronie Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu – official