61. Międzynarodowy Dzień Teatru

61. Międzynarodowy Dzień Teatru

27/03/2023 Wyłączono przez admin

Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru składa Redakcja, aktorom, widzom i twórcom teatru. Dziękujemy przy tej okazji wszystkim mecenasom i sponsorom bez których kulturalna mapa Zabrza byłaby dużo uboższa.

teatr

Przypomnijmy: 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W ten dzień od ponad sześćdziesięciu lat odczytywane jest Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszone przez International Theatre Institute ITI – World Organization for the Performing Arts. Autorką tegorocznego Przesłania jest egipska aktorka Samiha Ayoub. Przesłanie znajdziesz TUTAJ.

Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI co roku wybiera autora orędzia polskiego, propaguje i ogłasza orędzie międzynarodowe oraz wręcza nagrody POITI. Orędzie polskie publikowane od kilkunastu lat stanowi rodzaj uzupełnienia i komentarza do orędzia międzynarodowego. W tym roku Zarząd Polskiego Ośrodka ITI jednogłośnie podjął decyzję, że autorką polskiego orędzia 2023 będzie ukraińska reżyserka Svitlana Oleshko, która od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka i pracuje w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie. Orędzie polskie znajdziesz TUTAJ.