Konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych
02/09/2024 Wyłączono przez Maja GiryckaCo takiego się stało, że kobiety z rodzin górniczych zostały wymazane z pamięci kulturowej? Nie ma ich w izbach tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach. A przecież wiemy, że istniały i to one trzymały cały ten świat w ryzach.
Dlatego kolejny raz ogłaszamy konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego.
Poszukujemy matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych związanych z górnictwem postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych. Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O tym, co dla Was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego Wam brakuje.
Nabór konkursowy jest otwarty dla wszystkich mieszkanek województwa, zabrzanki zaprosimy natomiast do udziału w warsztatach pamiętnikarskich, które poprowadzi dr Monika Glosowitz. Wkrótce podamy terminy, trzymajcie rękę na pulsie!
Nabór trwa do 31 października 2024 r.
Prace należy wysyłać na adres: archiwumwegla@gmail.com (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub Kancelaria Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny.
Projekt Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych ma na celu stworzenie przestrzeni, w ramach której głosy kobiet staną się słyszalne: wybrzmią i zostaną wysłuchane. Stawia przed sobą zadanie krytycznego namysłu nad (nie)obecnością kobiet w (po)przemysłowej pamięci kulturowej regionu. Do tej pory zorganizowaliśmy trzy etapy, w ramach których zostało zebranych 24 pamiętnikarskich narracji, ok. 100 archiwaliów domowych oraz 10 portretów fotograficznych i 15 opowieści mówionych z terenu całego województwa śląskiego. Uczestniczki projektu wystąpiły w „Dzień dobry TVN”, „Pytaniu na Śniadanie”, pisano o nich w „Wysokich Obcasach”, na łamach onet.pl, wp.pl, portalu Ślązag i innych mediów.
Kontakt w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu:
Ewa Wojtoń, ewojton@muzeumgornictwa.pl
Katarzyna Paruzel-Kutek, kparuzel@muzeumgornictwa.pl