- To wydarzenie minęło.
Zabrze w kryminale
6 października, 2022 / 11:00 - 12:30
bezpłatneMiejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie i Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium: ZABRZE W KRYMINALE. Seminarium odbędzie się 6 października 2022 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych (plac Traugutta 1) w godzinach od 11.00 do 12.30.
Wykłady wygłoszą:
Monika Kassner – Ile jest cukru w cukrze, czyli prawda i fikcja w śląskim kryminale retro
prof. dr hab. Adam Regiewicz – Semiotyka kaszanki, czyli jak smakują kryminały o Śląsku
Monika Kassner – Ile jest cukru w cukrze, czyli prawda i fikcja w śląskim kryminale retro
prof. dr hab. Adam Regiewicz – Semiotyka kaszanki, czyli jak smakują kryminały o Śląsku
MONIKA KASSNER – historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek dla dzieci: „Zaginione perły księżnej Daisy” oraz „Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat”. Dla dorosłych pisze kryminały retro o przygodach lipińskiego radcy Adolfa Jendryska. Dotychczas powstały „Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było”, „Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała” oraz najnowszy „Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią”. Laureatka pierwszej nagrody w ramach IX edycji konkursu na Jednoaktówkę po śląsku za tekst Pōnbōczkowi świyczka oraz konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022.
ADAM REGIEWICZ – profesor nauk humanistycznych, przez wiele lat był nauczycielem zabrzańskiego liceum, obecnie kieruje Instytutem Literaturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, z zamiłowania filmoznawca i antropolog. Autor kryminałów „Kamienica przy Antycznej”, „Ucieczki Jakuba Krafta” oraz cyklu zabrzańskiego: „Hubertus”, „Krojcok”, „Krampus”, „Post mortem”.
Seminarium organizowane jest w ramach projektu „Kryminalne zagadki Ślaska vol.4”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.