Wyróżnienia im. św. Kamila przyznane
17/07/2023 Wyłączono przez Maja GiryckaHelena Budzanowska, Jan Chojnacki, Jacek Piegza oraz Zespół Lekarski Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – to tegoroczni laureaci wyróżnień im. św. Kamila. Pamiątkowe statuetki odebrali 15 lipca podczas gali, która odbyła się w Teatrze Nowym.
Wyróżnienie św. Kamila ustanowiono w 2001 r. Otrzymują je osoby i instytucje, które pracują na rzecz miasta, budują jego pozytywny wizerunek i zaangażowane są w działalność na rzecz jego mieszkańców. Wśród laureatów tej zaszczytnej nagrody znajdują się m.in. lekarze, naukowcy, społecznicy, a także przedstawicieli firm i organizacji społecznych, zabrzańskich instytucji, duchowieństwa, świata kultury i sportu.
W tym roku Kapituła wyróżnienia im. św. Kamila jednogłośnie zadecydowała o przyznaniu Wyróżnienia dla:
Heleny Budzanowskiej za wieloletni aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym oraz podejmowanie wielu cennych inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.
Helena Budzanowska od 22 lat działa społecznie na rzecz wspierania środowiska osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i seniorów. Od 1997 roku jest współzałożycielką Stowarzyszenia Amazonek w Zabrzu, a od 2003 roku jest pomysłodawczynią i współzałożycielką Organizacji Parasolowej zrzeszającej 25 podmiotów społecznych, które udzielają wsparcia osobom niepełnosprawnym, chorym i ich rodzinom.
Jana Chojnackiego za wieloletni aktywny udział w życiu kulturalnym, oświatowym, społecznym oraz podejmowanie wielu cennych inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.
Pan Chojnacki to przedsiębiorca, który chętnie udziela się w akcjach charytatywnych, służąc pomocą drugiemu człowiekowi. Jest laureatem nagrody „Zabrzańska Atena” w dziedzinie gospodarki i przedsiębiorczości, który przez swą działalność zawodową i społeczną wpływa na rozwój i potencjał Zabrza. Jest również laureatem nagrody Fundacji „Serce za serce”.
dr n. med. Jacka Piegzy za ogromne zaangażowanie i pomoc na rzecz lekarzy z Ukrainy, którzy w Zabrzu, w Śląskim Centrum Chorób Serca, znaleźli pomoc oraz mogli rozwijać zdolności medyczne.
Pan doktor współpracując wiele lat z kolegami kardiologami z Ukrainy, po wybuchu wojny był pomysłodawcą i zainicjował szkolenia lekarzy z Ukrainy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Działalność dr Jacka Piegzy doprowadziła do odbycia szkoleń przez ponad 50 lekarzy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Warto podkreślić, że dr Piegza nie tylko wyszedł z inicjatywą, ale ułożył program merytoryczny, opiekuje się Kolegami i Koleżankami oraz organizuje cały pobyt włącznie ze zdobywaniem środków finansowych na okres pobytu w naszym kraju.
Zespołu Lekarskiego Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który tworzą znakomici lekarze: Szymon Pawlak, Joanna Śliwka, Marcin Garbacz oraz Monika Żurek za ogromne zaangażowanie i pomoc dla małoletnich pacjentów oraz osób zgłaszających się do Zabrza z wadami wrodzonymi serca i ciężką niewydolnością krążenia, którzy w Śląskim Centrum Chorób Serca szukają pomocy.
Zgrany zespół lekarzy podejmuje się przeprowadzania operacji najtrudniejszych przypadków zajmujących się leczeniem kardiochirurgicznym dzieci w wieku od urodzenia do 18. roku życia. Rocznie wykonuje około 250 operacji a w 2022 roku wykonali 13 przeszczepów serca u dzieci – najwięcej w dotychczasowej historii SCCS w Zabrzu. W trakcie pandemii Oddział nie przewał swojej działalności medycznej i obejmował leczeniem również pacjentów małoletnich po przeszczepieniu serca oraz leczonych przy użyciu mechanicznego wspomagania krążenia, z infekcją Covid-19 dostosowując organizację pracy do aktualnych warunków epidemiologicznych.