,,Powiało na mnie morze snów…” – XI Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu
24/08/2023 Wyłączono przez Maja Girycka,,Powiało na mnie morze snów…” – przed nami XI edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. Festiwalu, który zainaugurował swoją działalność dokładnie 22 października 2013 roku, w czasie obchodów jubileuszu 80. Urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego, w obecności samego Patrona wydarzenia!
Trzy dni, trzy koncerty, trzy lokalizacje. W roku 90. urodzin Mistrza, na pierwszym koncercie spotkamy się w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło, w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu – na poziomie 320. Na początek Clair de Lune Claude’a Debussy’ego, które będzie można usłyszeć już 21 września br. Genialny, francuski wirtuoz harfy – Xavier De Maistre, wykona w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu program złożony z wyjątkowych interpretacji utworów inspirowanych ulotnymi marzeniami sennymi tytułowego Światła księżyca.
Bilety w sprzedaży już wkrótce.
23 września, będziemy świadkami niezwykłego, muzycznego performancu w Filharmonii Zabrzańskiej. Marisol Montalvo, wybitna, amerykańska sopranistka, która w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej MASO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała, porwie nas w świat złożony z muzycznych arcydzieł muzyki poważnej, pogranicza abstrakcji. Nie zabraknie również utworów mistrza awangardy, patrona festiwalu samego Krzysztofa Pendereckiego.
Bilety w sprzedaży już wkrótce!
I finał! Koncert w Niecce Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu to już tradycja Festiwalu. Zaplanowany na niedzielę, 24 września Wielki Finał XI edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się już po raz kolejny w industrialnej przestrzeni, pod gołym niebem. Dzieła Mistrza zaprezentują soliści, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją dyrektora Festiwalu Jurka Dybała. Tego dnia usłyszmy ,,Powiało na mnie morze snów… pieśni zadumy i nostalgii”. Monumentalny cykl pieśni do słów polskich poetów na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, powstał w 2010 roku na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, w związku z obchodami 200-lecia urodzin patrona. Zwieńczeniem wieczoru będzie wykonanie Fragmentów z niedokończonej opery Fedra Pendereckiego, w opracowaniu dokonanym na życzenie małżonki kompozytora Elżbiety Pendereckiej przez Jurka Dybała.
* Tegoroczny Koncert finałowy będzie bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsca pod adresem festiwal@muzeumgornictwa.pl. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń!