Ścieżki poznania Śląska są jak korytarze kopalniane wijące się pod stopami odwiedzających region turystów, które niczym linie prowadzone przez rysownika na kartce papieru: biel, czerń, pozytyw, negatyw, wewnątrz, na zewnątrz, z dołu, z góry, tysiące kresek, tworzą kompozycję pejzażu budowanego od wewnątrz w wyniku działań ludzkich i rozwoju przemysłu. Odśrodkowa siła twórcza spiętrza się i ukazuje w formie architektury, hałd, szybów, kominów, korytarzy wodnych i kilometrów wijących się rur i kabli.
Ten industrialny pejzaż od lat inspirował artystów do poszukiwań twórczych. Zabrze jest jednym z takich miast, które pielęgnując obiekty postindustrialne stwarza możliwości do poznania i doświadczenia potencjału regionu.
Kompleks obiektów w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu po raz drugi będzie pobudzał możliwości twórcze młodych artystów z Liceum Sztuk Plastycznych podczas pleneru rysunkowego pt. Białe na czarnym – Architektura. W wydarzeniu wezmą udział uczniowie klas od I do IV, których zadaniem będzie wydobycie z czarnej płaszczyzny kartki za pomocą białych narzędzi rysunkowych przestrzeni i detali architektonicznych tworzących pejzaż wokół Łaźni Łańcuszkowej.
Jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą, plener odbędzie się w czartek, 25 kwietnia w godzinach od 9.00 do 14.00 w Strefie Carnall w Zabrzu.
Foto z poprzedniego pleneru.
Małgorzata Gwiazdonik-Muller, kierowniczka Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu