Cudze chwalicie, swego nie znacie

Cudze chwalicie, swego nie znacie

17/09/2024 Wyłączono przez admin

„Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie.”

Słowa polskiego bajkopisarza i pedagoga Stanisława Jachowicza idealnie obrazują zabrzańską Kopalnię Guido. O istnieniu kopalni wie niemal każda zabrzanka i każdy zabrzanin, jednak niewiele z nas osobiście doświadczyło uroków lokalnej podziemnej atrakcji.

Kopalnia została założona przez młodego hrabiego Guido von Donnersmarcka, który uzyskał nadanie górnicze w 1855 roku, a obiekt otrzymał jego imię. Przez lata dobrze funkcjonująca kopalnia dostarczała węgiel do śląskich gospodarstw domowych i fabryk. Również woda z wyrobisk Kopalni Guido wykorzystywana była do pozyskiwania energii poprzez uruchomienie elektrowni wodnej pod ziemią.

Obecnie Kopalnia Guido wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Razem z wyrobiskami Sztolni Królowa Luiza, tworzy ponad 10 kilometrów podziemnych tras. Zwiedzanie Kopalni Guido możliwe jest na dwóch poziomach: 170 i 320 metrów pod ziemią.

Podziemna Kolejka „Guidolino”

Już na wstępie warto podkreślić, że to właśnie w Zabrzu znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce, jeśli chodzi o górnictwo węglowe. Pod ziemią dla turystów udostępniono kilka tras tematycznych: Podziemny Spacer Górniczy, Mroki i Podziemna Szychta.

Poszybie szybu Kolejowego

Podziemną przygodę podczas Podziemnego Spaceru Górniczego mogą odbywać rodziny z dziećmi już od 6 roku życia. Zwiedzanie rozpoczyna się na ulicy 3 Maja 93 w Zabrzu, gdzie ponad ziemię wznosi się wysoka na 26 metrów wieża wyciągowa szybu Kolejowego. Za pomocą górniczej windy, czyli szoli, turyści zjeżdżają na poziom 320 metrów pod ziemię. Żywe opowieści przewodników prowadzą zwiedzających przez podziemne korytarze, gdzie odkrywane są nie tylko historie hrabiego Guido, założyciela i fundatora kopalni, ale również pozostałości po autentycznych górniczych wyrobiskach. Moc atrakcji dostarcza przejażdżka autentyczną podziemną podwieszaną kolejką elektryczną oraz pokaz pracy maszyn górniczych z XX w. Najmłodsi własnoręcznie mogą spróbować ciężkiej pracy górnika biorąc w ręce pyrlik i żelazko, czyli wszystkim dobrze znane górnicze atrybuty.

sznita z tustymNa zakończenie dla wytrwałych zwiedzających czeka najgłębiej położony bar w Europie, w którym można rozsmakować się w pajdzie z tustym (czyli chlebie ze smalcem), domowym żurku czy regionalnym piwie z lokalnych browarów.

Kopalnia Guido to nie tylko podziemne trasy turystyczne. Kopalnia oferuje również salę koncertową na poziomie 320 oraz dwie sale bankietowe, które podczas wieczorów kawalerskich/panieńskich, a także imprez okolicznościowych mogą pomieścić łącznie około 500 osób. Kontynuacją śląskich górniczych tradycji jest również Kaplica Świętej Barbary znajdująca się na poziomie 170 metrów pod ziemią. W kaplicy okazjonalnie odbywają się niedzielne msze święte (w tym także Pasterka) oraz nabożeństwa drogi krzyżowej.

Podziemne korytarze Kopalni Guido skrywają moc tajemnic, wiele jeszcze nieodkrytych. Zapraszamy do wspólnego spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny i nieszablonowy.

Może podziemny duch Skarbnik również Wam pokaże zakopane w ziemi skarby, ukryte w niezliczonej ilości krętych kopalnianych korytarzy.

Tekst i foto: Katarzyna Girycka