Dni Papieskie 2022

Dni Papieskie 2022

30/03/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Tradycyjnie w pierwszej połowie kwietnia zabrzanie świętują kolejną, już szesnastą, edycję Dni Papieskich, które odbywają się pomiędzy 2 a 8 kwietniem, czyli pomiędzy rocznicą śmierci i pogrzebu św. Jana Pawła II. W minionym roku impreza odbywała się głównie wirtualnie, więc wszyscy wyczekiwali możliwości osobistego spotkania. A to możliwe jest w tym roku!

Tegoroczne obchody Dni Papieskich rozpoczynają się 2 kwietnia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Jadwigi w Zabrzu, gdzie zainaugurowana zostanie wystawa prasowa „A przecież nie cały umieram” prezentująca wycinki prasy opublikowanej w Polsce po śmierci św. Jana Pawła II. Wystawa potrwa do 10 kwietnia, a zobaczyć ją będzie można przed i po każdej mszy świętej.
Tego samego dnia o godz. 21 pod Krzyżem Papieskim przy Kościele pw. św. Wojciecha odbędzie się Apel Jasnogórski połączony z modlitwą różańcową w 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

Kolejnym elementem Dni Papieskich będzie „Przegląd filmów z przesłaniem” w Kinie Roma przy ul. Padlewskiego. 3 kwietnia o godz. 17.00 zaprezentowany zostanie film „Karol, który został świętym”. W poniedziałek 4 kwietnia o godz. 17.00 wyświetlony zostanie film „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata traktujący o działalności ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Dwie godziny później wyświetlony zostanie „Młody mesjasz” w reżyserii Cyrusa Nowrasteha, napisany wspólnie przez Betsy i Cyrusa Nowrasteha, a oparty na powieści „Chrystus Pan: Z Egiptu” Anne Rice. Przegląd zakończą seanse dla dzieci, planowane na 5 kwietnia. O godz. 17.00 na ekranie Kina Roma wyświetlony zostanie film „Amazonia. Przygody małpki Sai”, a o godz. 19.00 „Aparatament”, czyli zbiór domowych nagrań i rozmów z najbliższymi powiernikami, które pokazują papieża Jana Pawła II z dotychczas nieznanej strony.

Kolejnego dnia, 6 kwietnia, o godz. 12.30 również w Kinie Roma odbędzie się gawęda historyczna Dariusza Walerjańskiego „Historia Zabrza w kościołach zapisana – fakty, ciekawostki, mity”.

Tego samego dnia o godz. 17.00 na profilu facebookowym Centrum Organizacji Pozarządowych (www.facebook.com/copzabrze) odbędzie się specjalna premiera recitalu gitarowego Patryka Filipowicza „Pieśni śpiewane gitarą”.

7 kwietnia o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Wypożyczalni Popularnonaukowej przy ul. Wyzwolenia odbędzie się Wieczór Literacki, który będzie inspirowany pamięcią o św. Janie Pawle II, a organizowany z Klubem Inteligencji Katolickiej w Zabrzu.

Wreszcie 8 kwietnia, w rocznicę pogrzebu św. Jana Pawła II, zorganizowana zostanie tradycyjna „kawiarenka z oknem na świat”, czyli dyskusja z udziałem dr Małgorzaty Mańki-Szulik, ks. Tomasza Sękowskiego, Tomasza Iwasiowa oraz prof. Piotra Skubały. Jej tematem przewodnim będzie „W trosce o innych – spoza porządku konieczności”.

Dni Papieskie wieńczyć będzie Koncert Pasyjny w kościele pw. św. Anny. Zaprezentowane zostaną dwa utwory: „Requiem d-moll op. 48, Cantique” Gabriela Faure’a oraz „Modlitwa za Ukrainę” nieznanego autora. Zaproszeni wykonawcy to: Monika Glazer (Ukraina), Kamila Goik – sopran, Jakub Bargiel – baryton, Chór Resonans con tutti, orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego.

cop