„Dyskretna triada myśli”

„Dyskretna triada myśli”

08/01/2024 Wyłączono przez admin

11 stycznia 2024 r. (czwartek)  o godz. 18.00  Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi zaprasza na wernisaż  wystawy  prac prof. Czesława Dźwigaja zatytułowaną „Dyskretna triada myśli”.

gsw

Autor jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata, 83 pomniki poświęcone Janowi Pawłowi II rozsiane po całym świecie, około 600 medali, ponad 55 spiżowych port, a także szereg całościowych realizacji wnętrz sakralnych, polichromii i witraży. Brał udział w setkach wystaw zbiorowych, ma za sobą kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Jest jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy, znany przede wszystkim z monumentalnych pomnikowych realizacji.  Wiele prac jego autorstwa znajduje się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju oraz w zbiorach koneserów sztuki.

Tym razem zobaczymy oblicze artysty, jakiego nie znaliśmy. Ten –  postrzegany jako autor wielkich form rzeźbiarskich – twórca zaprezentuje ekspozycję niemalże kameralną, nieprzytłaczającą swoim rozmiarem, przeciwnie – zadziwiającą spokojną tonacją, intymnością i równocześnie warsztatową maestrią. Na pokazany zostanie  zbiór stu czarno-białych grafik, kilkanaście obiektów spiżowej małej formy rzeźbiarskiej, cykl akwarelogwaszy. Koncepcję jej całości  definiuje wiersz  Czesława Dźwigaja „Dyskretna triada myśli z tomu „Póki się istni” (2020). Ekspozycja wcześniej prezentowana była w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Wystawę będzie można oglądać do 29 lutego 2024 r.

Serdecznie zapraszamy!