Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

24/05/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

W województwie śląskim odbędą się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Centralne obchody święta zaplanowano w dniach 27-28 maja 2022 roku. W uroczystościach weźmie udział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak oraz marszałek Jakub Chełstowski.

„Weteranom, którzy walczyli poza granicami Polski należy się ogromny szacunek i wsparcie, a to święto jest formą podziękowania za ich trud i pracę dla dobra Ojczyzny. Nasza wolność wykuwa się często setki kilometrów od naszych granic, co doskonale ilustruje sytuacja w Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez wojska rosyjskie. Nasi żołnierze bronią nie tylko Ojczyzny, ale nierzadko wspólnych wartości, które nas łączą i zdarza się, że ponoszą za tę walkę najwyższą ofiarę. Pokażmy im, że ich bohaterska postawa jest dla nas wzorem do naśladowania” – tłumaczy marszałek Jakub Chełstowski.

W piątek, 27 maja 2022 roku, na Stadionie Śląskim w godz. 10.45 – 14.00 zaplanowana została konferencja poruszająca temat zdrowia psychicznego weteranów. W tym czasie na strzelnicy w Gliwicach odbywać się będą zawody strzeleckie dla weteranów poza służbą. W atmosferę celebracji święta weteranów wprowadzi publiczność widowisko patriotyczno-historyczne pn. „Elegia Śląska” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, które rozpocznie się o godz. 20 na Stadionie Śląskim.

W sobotę, 28 maja 2022 roku, uroczystości rozpocznie msza święta w Kościele Garnizonowym w Katowicach. Następnie uczestnicy wydarzenia udadzą się pod Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, gdzie odbędzie się ceremonia wręczenia wyróżnień i złożenie kwiatów. Kolejnym punktem obchodów będzie Skwer Powstań Śląskich w Parku Śląskim, gdzie o godz. 12 nastąpi podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu. W tym czasie, w sąsiedztwie Stadionu Śląskiego, rozpocznie się piknik patriotyczno-militarny, w trakcie którego prezentować się będą jednostki wojskowe, policja, straż pożarna, a także organizacje pozarządowe działające na rzecz weteranów. Odbędą się także pokazy sprzętu bojowego i pojazdów motocyklowych. Najmłodsi będą mogli spędzić aktywnie czas w strefie małego rekruta. Zwieńczeniem pikniku będzie koncert zespołu „Wilki”, który rozpocznie się o godz. 18.

stadion sląski

Warto przypomnieć, że Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy w 2012 roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej obejmuje polskich weteranów kompleksową opieką i wsparciem. Od 2020 roku, dzięki nowej ustawie o weteranach, wprowadzono szereg dodatkowych rozwiązań dla weteranów i ich rodzin, budując efektywny system pomocy i wsparcia. Obecnie status weterana posiada ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.