Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Kontrola oddechu dnia” – spotkanie z Mikołajem Nowakiem-Rogozińskim

29 listopada, 2022 / 18:00 - 20:00

bezpłatne
mbp
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie z Mikołajem Nowakiem-Rogozińskim, redaktorem dziennika wojennego Józefa Czapskiego.
 
Mikołaj Nowak-Rogoziński – przez wiele lat sekretarz redakcji „Zeszytów Literackich”, współtwórca Wydawnictwa Próby. Znawca twórczości Józefa Czapskiego, redaktor jego korespondencji z Gombrowiczem, Kołakowskim i Hertzem. Kurator spuścizny Wojciecha Karpińskiego. Redaktor dzienników Czapskiego z okresu II wojny światowej.
Józef Czapski należy do najważniejszych polskich malarzy i pisarzy oraz świadków historii XX wieku. Prowadzenie przez siebie dziennika nazywał „kontrolą oddechu dnia”. Codzienny rytuał zapisywania i rysowania był dla niego równie ważny jak kontakt z ludźmi. W dzienniku miały początek wszystkie jego szkice literackie i obrazy. Zeszyty wypełnione rysunkami i niemal hieroglificznymi zapiskami były repozytorium pamięci i inspiracji malarskich. Dziennik prowadził w latach 1942-1944, wyjściu z sowieckiego obozu, podczas wędrówki z Armią Andersa, to nie tylko dzienniki malarza i pisarza, ale i żołnierza.
 
„Dziennik wojenny” wydany wspólnie przez Wydawnictwo Próby i Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, to pierwsza edycja dziennika Czapskiego bez cenzury i skrótów, a także pierwsza edycja pośmiertna.
Spotkanie poprowadzą: Tomasz Iwasiów i Jan Mazurkiewicz. 

Szczegóły

Data:
29 listopada, 2022
Godzina:
18:00 - 20:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1139582283328968?ref=newsfeed

Miejsce wydarzenia

online
Poland + Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia