Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kruche światy malarzy

10 sierpnia, 2023 / 17:00 - 19:00

bezpłatne
muzeum miejskie

Wystawa „Kruche światy. Samorodne malarstwo na szkle z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu” powoli dobiega końca. Z tej okazji Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na jedyne w swoim rodzaju podsumowanie: spotkanie z pięciorgiem artystów, których prace mogliśmy podziwiać na ekspozycji, a których twórczość to olbrzymia część historii malarstwa na szkle.

W Galerii Café Silesia będziemy gościć Marię Jaworską, Marka Idziaszka, Grzegorza Haiskiego, Andrzeja Karpińskiego oraz Krzysztofa Websa. W tym wyjątkowym gronie porozmawiamy o tym, co takiego ma w sobie tafla szkła, że tak bardzo pociąga artystów, jak pracuje wyobraźnia, kiedy trzeba zaplanować plany obrazu niejako w odwrotnej kolejności niż ma to miejsce w przypadku malowania na płótnie, oraz o ich planach artystycznych. Serdecznie zapraszamy!

Maria Jaworska – ur. w Częstochowie, od 1955 r. mieszka w Gliwicach; malować na szkle zaczęła z inspiracji tradycyjnymi ludowymi pracami zakopiańskiej malarki Eweliny Pęksowej. Muzeum Miejskie w Zabrzu niedawno wzbogaciło się o kolejne prace artystki, które już można oglądać na wystawie. Ponadto dzieła Marii Jaworskiej znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, w tym wiele w Holandii, Danii i Niemczech.

Marek Idziaszek – ur. w Wilkowyi w Bieszczadach, ale większość życia spędził w Rudzie Śląskiej. Uczył się warsztatu malarskiego działając w Grupie Bielszowickiej pod okiem Władysława Lucińskiego, jednak do malowania właśnie na szkle zainspirowały go prace Marii Jaworskiej. Dziś jest jednym z najlepszych i najważniejszych malarzy tworzących na szkle, którego rozpoznawalny – ironiczny – styl odszedł daleko od ludowych witrochromii.

Grzegorz Haiski – ur. w Rudzie Śląskiej, gdzie mieszka do dziś. Od 1970 r. był członkiem Grupy Bielszowickiej, w której rozwijał warsztat artystyczny pod okiem Władysława Lucińskiego. W latach 2008–2012 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia „Barwy Śląska”. Był również związany z Grupą Janowską. Uczestniczył w 20 międzynarodowych plenerach artystycznych w kraju i za granicą, ma na swoim koncie 39 wystaw indywidualnych.

Andrzej Karpiński – ur. w Kołobrzegu, od 1971 r. mieszka w Zabrzu. Artysta uprawia malarstwo olejne, akwarelowe, pastele i grafikę – głównie w technice linorytu. Kompozycje czasem urozmaica scenami rodzajowymi, nierzadko pełnymi humoru – co można zauważyć w prezentowanych na wystawie obrazach na szkle. W swoich pracach opowiada o życiu codziennym na Śląsku. Członek Grupy Twórczej 18-Obsydian.

Krzysztof Webs – ur. w Rudzińcu koło Gliwic, mieszka i pracuje w Gliwicach. Artysta uprawia malarstwo olejne, od kilku lat także malarstwo na szkle, maluje głównie pejzaże i portrety. Wciąż się rozwija, a styl jego najnowszych, bardziej dojrzałych prac, bywa porównywany do malarstwa Jerzego Dudy-Gracza. Od 1975 r. związany z Zakładowym Domem Kultury Kopalni „Zabrze”, przekształconym później w Grupę Twórczą 18-Obsydian.

10 sierpnia (czwartek) godz. 17.00, Galeria Café Silesia ul. 3 Maja 6, wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
10 sierpnia, 2023
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Witryna internetowa:
https://muzeumzabrze.pl/wydarzenia/kruche-swiaty-malarzy-spotkanie-z-artystami-malujacymi-na-szkle

Miejsce wydarzenia

Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia
ul. 3 Maja 6
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
+ Google Map
Telefon:
32 777 05 01
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia