Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

MODA NA POLSKI – W PRZESTRZENIACH BANACHA

3 marca, 2023 / 11:00 - 13:00

bezpłatne
mok

„Pomiędzy duchem a materią pośredniczy matematyka.” Hugo Steinhaus.

Takim punktem styczności między matematykami a polonistami niech będzie postać Hugo Steinhausa – profesora matematyki, współtwórcy Lwowskiej Szkoły Matematycznej, ale też wielbiciela polszczyzny – konkretnej, jędrnej, racjonalnej. Słynna jest Jego dbałość o formy: nazwiska poprawnie odmieniamy, a wyrazy poprawnie akcentujemy…Czasem, może zahaczało to o językowy puryzm.

Profesor był autorem aforyzmów, które zebrał w „Słowniku racjonalnym”. Za jeden z nich: „Ziemia – kula u nogi” sam Julian Tuwim klęknął przed Autorem. Bez Steinhausa nie byłoby Banacha, bez nich nie byłoby pozostałych – a bez nich wszystkich nie byłoby „Księgi szkockiej” – osobliwego zbioru zadań – a raczej „problematów” układanych przez matematyków Lwowskiej Szkoły we Lwowie, w kawiarni „Szkocka”, przy placu Akademickim 9 – stąd nazwa księgi.
Nie byłoby też introwizora – prekursora współczesnego tomografu…

Tegoroczna „Moda na polski” chce przyjrzeć się związkom pomiędzy filologią a matematyką (Duchem a Materią). Uczynimy to w dużej mierze przywołując wspomnianych już matematyków lwowskiej szkoły, ale nie tylko.
Skojarzenia powinny być oczywiste – wszak wszystko co nas otacza to kombinacje liczb – wiedzieli już
o tym starożytni, a informatycy współcześni tylko „wprowadzili” do programów komputerowych. Przyjaźnie pomiędzy tymi dziedzinami to nic nadzwyczajnego. Związki między naszymi dziedzinami istniały i istnieć będą – wbrew obiegowym opiniom jakoby różniły się między sobą bardzo: współczesna matematyka (i nauki ścisłe) i współczesne filologie (i nauki humanistyczne).

Po konkretne dowody (… co należało udowodnić…) zapraszamy na Guido, do Sali MOK – 3 marca 2023 r. Zapraszamy zainteresowanych matematyczno-fizyczną analizą otaczających nas zjawisk – w humanistycznej aurze. Pragniemy, choć przez chwilę znaleźć porozumienie w przestrzeniach Banacha…

Patronat honorowy Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki-Szulik.

Organizator: IV Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.
Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.

Wstęp za okazaniem zaproszenia.

plakat promujący wydarzenie pn. Moda na polski

Szczegóły

Data:
3 marca, 2023
Godzina:
11:00 - 13:00
Koszt:
bezpłatne

Miejsce wydarzenia

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu
ul. 3 Maja 91a
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
+ Google Map
Telefon:
32 278 08 02
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia