Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Stefan Żechowski. Transgresje”

16 marca / 12:00 - 13:00

mm
Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Stefan Żechowski. Transgresje”.
 
Stefan Żechowski mieszkał w Zabrzu od 1946 r. do 1970 r., kiedy wrócił do rodzinnego Książa Wielkiego, jednak odwiedzał nasze miasto prawie do śmierci. Na wystawie wyeksponowaliśmy zabrzański okres twórczości Żechowskiego, dlatego na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. projekty malowideł do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Mikulczycach nie pokazywane dotąd zabrzańskiej publiczności. Po raz pierwszy także w jednym miejscu zebraliśmy portrety patronów, które Żechowski wykonywał dla zabrzańskich szkół. Pokazane zostały także szkice do projektów malowideł w budowlach Parku Kultury i Wypoczynku w Gliwicach.
 
Oprócz tego na wystawie można zobaczyć przekrój prac Żechowskiego z całego okresu twórczości. Zaczynamy od ilustracji do Zmór i Motorów, następnie pokazujemy erotykę już nie tylko w rysunku, ale także w pastelach – bo tę technikę z czasem upodobał sobie Żechowski. Jednak nie ograniczymy się do aktów kobiecych, które dla Żechowskiego były azylem, do których uciekał przed brzydotą i złem świata, bo czasem artysta konfrontował się z okrucieństwem i wynikiem tego są cykle Chora ziemia, Kryzys czy Wojna – ich wybór również jest prezentowany na ekspozycji. Końcową część wystawy stanowią prace z jego okresu zabrzańskiego. Natomiast serce wystawy to zestawienie autoportretów artysty skupionych wokół autobiograficznego rysunku Samobójca – zestawienie, które niczym kompas wskazuje na balansowanie Żechowskiego między pragnieniami, sztuką, głębokim odczuwaniem bezduszności świata oraz ciążącej codzienności.
 
O Stefanie Żechowskim i jego twórczości opowie kurator wystawy, dr. Marzena Kotyczka.
 
Ze względu na liczne treści o charakterze erotycznym oprowadzanie skierowane jest wyłącznie do pełnoletnich zwiedzających.

Szczegóły

Data:
16 marca
Godzina:
12:00 - 13:00
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/2369015866630604

Miejsce wydarzenia

Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia
ul. 3 Maja 6
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
+ Google Map
Telefon:
32 777 05 01
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia