Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Piknik z Muzeum

8 lipca, 2023 / 10:00 - 13:00

bezpłatne
mm

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na pierwszy z wakacyjnych spacerów po znanych i mniej znanych miejscach w Zabrzu. Na początek zapraszamy na granicę byłych gmin Dorota oraz Zaborze. Główną „bohaterką” będzie ulica Henryka Sienkiewicza, a w przeszłości dwie niezależne ulice: Ogrodowa (Gartenstrasse) na Dorocie oraz Gymnasialstrasse na Zaborzu.
Spacer zaczniemy na byłym przystanku linii autobusowej nr 6, obecnie to róg ulic 3 Maja i H. Sienkiewicza. Każdy z uczestników otrzyma bilet z epoki, który upoważni go do wzięcia udziału w naszej podróży poprzez dzieje, miejsca, wydarzenia… W trakcie spaceru zajrzymy, między innymi, do byłej miejskiej sali gimnastycznej, 🤸zobaczymy oddany w 1932 roku budynek urzędu pracy, spojrzymy na budynek byłej restauracji M. Mandowskiego, w którym miał miejsce pierwszy w Zabrzu (1897 rok) seans filmowy, zobaczymy miejsce po budynku, w którym bracia Kunisch prowadzili warsztat blacharski, a z którego wyroby znajdują się w zbiorach Muzeum. Odwiedzimy miejsce, w którym przez lata restaurację oraz wytwórnię likierów prowadziła rodzina Grabka. Przejdziemy także obok miejsca, w którym zaczął się jeden z zabrzańskich epizodów III powstania śląskiego (3 maja 1921 roku). Zwiedzimy najstarszą w Zabrzu szkołę średnią, czyli gimnazjum dla chłopców (obecnie III Liceum Ogólnokształcące). Będziemy na miejscu byłego placu drzewnego kopalni Królowa Luiza i szybu Wilhelmina, czyli miejscu, które dało początek temu fragmentowi obecnego Zabrza. To tylko kilka miejsc na trasie, a będzie ich więcej!
Jako że spacer nasz ma miejsce w okresie letnim, zakończymy go piknikiem na terenie Parku 12C. A dlaczego wybraliśmy to miejsce?, dowiecie się Państwo w trakcie spaceru.

Informacje praktyczne:
– kiedy: 8 lipca (sobota), o godzinie 10.00.
– gdzie: zbiórka na rogu ulic 3 Maja i H. Sienkiewicza.
– jak długo: około 3 godziny (bez pikniku).
– na jakich zasadach: brak konieczności zapisów, udział bezpłatny, napoje oraz prowiant we własnym zakresie lub możliwość zakupu na terenie Parku 12C.

Prosimy o zabranie dobrego humoru, wygodnego obuwia, resztę zapewnia Muzeum Miejskie w Zabrzu

Szczegóły

Data:
8 lipca, 2023
Godzina:
10:00 - 13:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/216588531320992/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

Miejsce wydarzenia

Park 12C, Sztolnia Królowa Luiza
ul. M. Mochnackiego 12
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
+ Google Map
Telefon:
32 271 40 77
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia