Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

PoChodzenie / Spacer z dr J. Paruselem / Las Rokitnicko-Miechowicki

15 stycznia, 2023 / 11:00 - 14:00

bezpłatne
Rokitnica
W pierwszą rocznicę konsultacji PUL-u dla Nadleśnictwa Brynek zapraszamy na spacer, podczas którego porozmawiamy o tym, czym dla nas jest las i w jaki sposób możemy go chronić. Opowiemy o reliktach Puszczy Śląskiej i roślinności wskaźnikowej dla starych lasów, które możemy spotkać w lesie na terenie Rokitnicy. Przywołamy historię założeń i tworzenia tego lasu przez Tiele-Wincklerów oraz botaników zatrudnionych przez starostę bytomskiego Kurta Urbanka.
 
Przedstawimy działania jakie w historii naszego lasu związane były z ochroną przyrody. A dr Jerzy Parusel opowie nam o możliwych sposobach dbania o nasz las teraz, w roku 2023. Zdradzi nam też, jakie są jego osobiste, najstarsze wspomnienia związane z Zabrzem (i nie dotyczą one wcale lasu).
 
Podczas tego spaceru będziemy świętować i wspólnie zastanowimy się, czego dla naszego lasu chcemy w przyszłości. Na najbliższe 10 lat uchroniliśmy go przed rębnią gniazdową IVb (tj. wycinaniem dziur), a także w znaczący sposób ograniczyliśmy ilość pozyskiwanego drewna, w stosunku do planów jakie miały Lasy Państwowe. Wszystko wydarzyło się dzięki zaangażowaniu nas, mieszkańców Zabrza oraz wsparciu samorządowców i polityków. To my wszyscy złożyliśmy do RDLP w Katowicach dokładnie rok temu ponad 200 wniosków z uwagami. W efekcie uratowaliśmy przed wyrębem obszar niemal wielkości Parku Śląskiego!
 
PoChodzenie po rokitnickim lesie z radością poprowadzi dr Jerzy Parusel, który przewodził nam rok temu (wtedy w spacerze wzięło udział 109 uczestników!) i cały czas aktywnie wspierał naszą walkę.
 
Dr Jerzy Parusel – doktor nauk biologicznych, leśnik, były dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska (po ponad 30-letniej działalności z dniem 01.01.2022 CDPGŚ zostało zlikwidowane decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego), były wieloletni pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego, autor i współautor ponad 400 publikacji, w tym niemal 200 artykułów naukowych, redaktor naczelny kwartalnika „Przyroda Górnego Śląska” (od numeru 1 do 102), ekspert ds. monitoringu siedlisk oraz korytarzy ekologicznych. Doświadczony działacz na rzecz ochrony przyrody – uczestniczył m. in. w pracach Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Regionalnej Rady ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk czy Krajowego Komitetu Sterującego Konwencji Karpackiej, brał udział w tworzeniu Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Jest człowiekiem, który nieustannie podejmuje interwencje na rzecz ochrony przyrody.
 
ZBIÓRKA przy lesie na końcu ul. Miczurina/Rokitnica.
W razie trudnych warunków pogodowych spacer odbędzie się w innym terminie.

Szczegóły

Data:
15 stycznia, 2023
Godzina:
11:00 - 14:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/845733396539501?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

Miejsce wydarzenia

Zabrze – Rokitnica
Zabrze, śląskie 41-800 Poland + Google Map