Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Poczytanie 79. Rokita Czyta „Baudolino” Umberto Eco

11 sierpnia, 2022 / 08:00 - 20:00

bezpłatne
kartel
Baudolino, czternastoletni chłopski syn, obdarzony bystrym umysłem i fantazją, przyprowadza pod rodzicielski dach zabłąkanego wśród mgieł i moczarów rycerza. Nieznajomym gościem okaże się Fryderyk Barbarossa. Chłopak zdobywa sympatię cesarza, ten zaś zabierze go ze sobą w świat i pokocha jak syna. Baudolino lubi opowiadać i zmyślać, przy czym jakimś cudem wszystko, co wymyślił, staje się rzeczywistością. I tak któregoś razu, ku pożytkowi przybranego ojca, układa legendarny list księdza Jana; obiecuje w nim zachodniemu światu bajeczne królestwo na Wschodzie, rządzone przez chrześcijańskiego króla. Fryderyk, wyruszając na wyprawę krzyżową, chce także dotrzeć do mitycznego królestwa. Po jego śmierci, niespodziewanej i tajemniczej, Baudolino kontynuuje wędrówkę, przeżywa niezwykłe przygody i spotyka najdziwniejsze istoty. Swe dzieje opowiada Niketasowi, bizantyjskiemu historykowi, w czasie gdy krzyżowcy plądrują Konstantynopol. Dopiero wtedy zaczyna pojmować rzeczy, których dotąd nie rozumiał.

Wikipedia:
Baudolino (wł. Baudolino) – powieść Umberta Eco wydana w 2000 w Mediolanie przez wydawnictwo „Bompiani”; powieść na język polski przełożył Adam Szymanowski (2001).
Głównym bohaterem powieści jest Baudolino, chłopiec o wielkiej wyobraźni i bystrym umyśle. Sprowadza on do rodzicielskiego domu zabłąkanego wśród mgieł rycerza, którym okazuje się cesarz Fryderyk I Barbarossa. Chłopiec zyskuje przez swe opowieści jego sympatię i tak trafia na cesarski dwór, gdzie jest świadkiem (a także sprawcą) wielu wydarzeń, które odmieniły historię Europy.
Akcja zaczyna się w 1204 r., w trakcie IV wyprawy krzyżowej. W czasie gdy krzyżowcy plądrują Konstantynopol, Baudolino ratuje życie Niketasowi Choniatesowi, bizantyjskiemu historykowi, a następnie opowiada mu o swym dzieciństwie, o tym, jak dostał się na dwór cesarza, i tym, jak umierający biskup Otton powierzył mu misję, aby wysłać Fryderyka Barbarossę na wschód do legendarnego królestwa Księdza Jana. Opowiada także o wielu przygodach (mniej lub bardziej związanych z Księdzem Janem i jego królestwem). Jego opowieść kończy się w momencie powrotu do Konstantynopola z wyprawy, której celem było legendarne królestwo. Dopiero wtedy pojął rzeczy, których wcześniej nie rozumiał.
Postacie fikcyjne:
* Baudolino – główny bohater
* Blemmjowie i Satyrowie – mieszkańcy Królestwa Księdza Jana
Postacie legendarne:
* Ksiądz Jan – według XII-wiecznej legendy władca zaginionego chrześcijańskiego królestwa w Indiach lub Afryce.
* Gagliaudo – legendarny obrońca Alessandrii, w książce ojciec Baudolina
Postacie historyczne:
* Andronik I Komnen – cesarz Bizancjum
* Beatrycze I Burgundzka – żona cesarza Fryderyka
* Fryderyk Barbarossa – cesarz, opiekun Baudolina
* Hasan ibn Sabbah – Starzec z Gór, przywódca Asasynów
* Henryk II Jasomirgott – książę Austrii
* Henryk Lew – książę Saksonii
* Izaak II Angelos – cesarz Bizancjum
* Kyot
* Niketas Choniates – bizantyjski historyk
* Papież Aleksander III
* Robert de Boron

UWAGA! PRZY DOBREJ POGODZIE SPOTYKAMY SIĘ W PIKNIKOWEJ ATMOSFERZE NA CEGIELNI (Zabrze – Rokitnica, choć formalnie to już chyba Wieszowa 😉.
Jeśli będzie zimno/mokro – gościnnie przyjmie nas RestoGym przy Krakowskiej 

Szczegóły

Data:
11 sierpnia, 2022
Godzina:
08:00 - 20:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/514821300128042?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

Miejsce wydarzenia

RestoGym
ul. Krakowska 48
Zabrze, śląskie 41-808 Poland
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia