
- To wydarzenie minęło.
Spacer dendrologiczny po Rokitnicy
7 maja / 08:00 - 17:00

Przyrodę wokół nas zazwyczaj zauważamy dopiero wtedy, gdy znika – kiedy wycinane jest drzewo, ktoś niszczy żywopłot, betonuje się plac, który do tej pory był zieleńcem albo trawnikiem.
Zapraszamy Was na spacer dendrologiczny, podczas którego dowiecie się o wadze i znaczeniu drzew w przestrzeni miejskiej. Porozmawiamy o kompetencjach i odpowiedzialności organów miejskich na temat zadrzewiania, opowiemy o fitopatologii drzew, a także o wpływie naszej, ludzkiej wizji na status drzew w miastach. Być może uda się nam znaleźć „czwartą przyrodę” i opowiedzieć o tym, co odróżnia ją od „tej trzeciej” (a także drugiej i pierwszej – nauczymy się je rozróżniać). Zastanowimy się, dla kogo drzewa są domem, komu służą i dlaczego od zawsze są elementem tkanki miejskiej.
Spacer zaczniemy punktualnie o godzinie 15:00 pod wyciętą topolą, na rogu ulicy Budowlanej i Ofiar Katynia, przy Potoku Rokitnickim. Następnie przejdziemy szlakiem drzew stanowiących o niezwykłych walorach Rokitnicy.
Dlaczego lipy, które zasadzono przy SP31, są tak niezwykłe? Z jakiego powodu rokitnickie ulice mają własne, odrębne gatunki drzew? Na co zwracać uwagę, gdy rozmawiamy o bezpieczeństwie i potencjalnym zagrożeniu generowanym przez drzewa? Co szkodzi, a co pomaga drzewom? I w jaki sposób powinniśmy troszczyć się o tę przyrodę, którą jeszcze mamy w Rokitnicy?
Wydarzenie zaplanowaliśmy na 2 godziny. Przejdziemy pod SP nr 31, na Szensztat i wrócimy do Parku przy Krakowskiej. Dystans nie jest długi, ale przystanków będzie sporo. Prosimy o ubiór stosowny do warunków atmosferycznych, a także o zabranie wody do picia. Zachęcamy do notowania i robienia zdjęć.
Spacer jest bezpłatny i bez limitu osób. Organizujemy go społecznie w trybie pro publico bono. Zapraszamy szczególnie tych z Was, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat zieleni w Rokitnicy.
Patronat nad wydarzeniem pełni: Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew.
Czekamy na Was!
Aleksander Golis i Magdalena Gościniak
Aleksander Golis i Magdalena Gościniak