Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spacerem przez historię Rokitnicy – Wokół Kopalni Castellengo

12 listopada, 2023 / 08:00 - 17:00

bezpłatne
rokitnica
Rada Dzielnicy Rokitnicy zaprasza na Spacer przez historię Rokitnicy – ścieżką 2: górnictwo pn. Wokół Kopalni Castellengo. To już drugi spacer z historykiem (pierwszy odbył się 11 czerwca) po meandrach opowieści o górnictwie, podczas którego nałożone zostaną dwie perspektywy.
1️ – Za jedną, naukową, odpowiedzialny będzie nasz przewodnik, historyk od wielu lat związany z dziejami górnictwa. Syn górnika z kopalni „Rokitnica”;
2 – Do podzielenia się społeczną i tożsamościową perspektywą zapraszamy Was – uczestników spaceru, górników z górniczych rodzin, córki i synów górników, wnuczki i wnuków górników, mieszkańców Rokitnicy, Helenki i Osiedla Młodego Górnika.
 
Przewodnik ścieżki górniczej:
Damian Halmer – historyk, muzealnik, popularyzator. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Historia. Autor lub współautor kilkudziesięciu tekstów naukowych i wydawnictw książkowych, zajmuje się historią Górnego Śląska i dziejami śląskiego sportu. Współpracował z wieloma muzeami, między innymi Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejski, w Zabrzu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
 
Spotykamy się o godzinie 11:00 na Osiedlu Młodego Górnika, przy ul. Szybowej 2, na przystanku autobusowym pod cechownią.
 
Plan spaceru:
1 – zabudowania kopalniane
2 – kolonia Castellengo
3 – stalowy dom, albo to, co ostatecznie powstało
4 – kościół św. Barbary – najmłodsza zabrzańska parafia
5 – osiedle Ratowników i dawna willa dyrektorska
6 – miejsca związane z wydarzeniami w styczniu 1945
7 – czarna droga (i powrót do Rokitnicy)
Uwaga:
W przypadku chęci udziału osób ze szczególnymi potrzebami – wymagającymi wsparcia w zakresie różnego rodzaju sprawności, prosimy o zgłoszenie tego faktu parę dni przed spacerem do Rady Dzielnicy (tel. 691 025 343 – Magdalena Gościniak, bądź któremukolwiek z radnych RD), byśmy mogli tak przygotować zaplecze organizacyjne, aby umożliwić uczestnictwo w maksymalnie możliwym komforcie.
Na Osiedle Młodego Górnika docieramy indywidualnie. Jeśli są osoby chętne do przejścia tam Czarną Drogą, to prosimy o kontakt 691 025 343, pójdziemy we wspólnej grupie.
W przypadku uniemożliwiających spacerowanie warunków pogodowych, spacer może zostać przełożony na inny termin. Póki co, prognoza nam sprzyja.
Projekt jest realizowany przez Radę Dzielnicy Rokitnica. Środki finansowe przeznaczone na ten cel pochodzą z budżetu Rady Dzielnicy Rokitnica (Miasta Zabrze).

Szczegóły

Data:
12 listopada, 2023
Godzina:
08:00 - 17:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/294762583478467

Miejsce wydarzenia

Zabrze – Rokitnica
Zabrze, śląskie 41-800 Poland + Google Map