Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Tkaniny Afrykańskie dawniej i dziś

18 lipca / 17:00 - 19:00

bezpłatne
MM

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na kolejne spotkanie towarzyszące wystawie Wątki zebrane. Wanda Hołoszkiewicz oraz goście: Grupa PRZEKAZ, Amalia Fidyki i…”

18 lipca, godz. 17.00 w Galerii Café Silesia, przy ul. 3 Maja 6 Tkaniny Afrykańskie dawniej i dziś. Spotkanie poprowadzi, dr Lucjan Buchalik*.

W trakcie spotkania przedstawiona zostanie historia odzieży używanej w Afryce Zachodniej od strojów z włókien i skóry poprzez tradycyjne tkaniny bawełniane na współczesnych wyrobach fabrycznych kończąc. Najwięcej uwagi poświęcone zostanie tradycyjnej tkaninie, jej procesowi powstawania: przędzenie, tkanie, barwienie. W tym kontekście uwzględniony zostanie podział pracy ze względu na płeć oraz zmian z tym związanych.

Drugim tematem będzie tkanina artystyczna: bogolan (barwienie błotem ludu Bamana), korhogo (malowanie barwnikami roślinnymi ludu Senufo) oraz aplikacje (z tkanin fabrycznych ludu Fon).

Wykład ilustrowany będzie zdjęciami wykonanymi w Mali, Burkina Faso, Ghanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Togo i Beninie.

 

Dr Lucjan Buchalik. Kustosz dyplomowany. Etnolog, afrykanista – twórca żorskiej kolekcji pozaeuropejskiej (Afryka Zachodnia, Środkowa, Daleki Wschód), od 2003 roku dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach; studiował etnografię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego – doktorat (Więzy braterstwa u ludów Dogon i Kurumba, jako wynik wspólnoty losów i kultury) obronił na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu (2008); do Afryki po raz pierwszy wyjechał w 1985 roku – od tego czasu prowadzi badania, głównie w Mali, Burkinie Faso, Beninie, Togo, Ghanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Ugandzie, Gwinei, Kamerunie i Czadzie. W latach 1998–2007 badał  pokrewieństwo żartów między ludami Dogonów i Kurumbów. Od 2010 do 2017 roku prowadził badania z zakresu antropologii turystyki wśród Dogonów w Mali i ludu Somba w Beninie i Togo, dotyczące zmian kulturowych zachodzących pod wpływem masowego ruchu turystycznego.

Podsumowaniem długoletnich prac terenowych są książki: Kolorowy Sahel (2000), Niewolnicy kobiet czyli pokrewieństwo żartów Dogonów i Kurumba (2009), Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów (2011) oraz kilkadziesiąt artykułów w literaturze fachowej.

Od 2008 roku współpracuje z Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, która organizuje pomoc dla dzieci w Afryce. Uczestniczył w budowie szkoły podstawowej w Pobe-Mengao (Burkina Faso; projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, realizowany  przez Centrum i warszawskie stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju).

Kiedy nie pracuje – gra w piłkę nożną, lubi też po meczu, popijając zimne piwo, omówić strategię gry. Szczególną sympatią darzy drużynę piłkarską Iskrę z rodzinnego Rownia – dzielnicy Żor.

 

Szczegóły

Data:
18 lipca
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/989581929480725

Miejsce wydarzenia

Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia
ul. 3 Maja 6
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
+ Google Map
Telefon:
32 777 05 01
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia