Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Warsztaty pisania – „Sztuka konsumowania zbrodni”

12 maja, 2022 / 17:00 - 19:00

bezpłatne
mbp
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na cykl warsztatów pisania „Sztuka konsumowania zbrodni”, które poprowadzi prof. Adam Regiewicz.
 
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Termin zgłoszenia mija 12 maja, liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowe: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl. Więcej informacji pod numerem tel. 609 158 965.
 
Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol.4 ”. Prowadzić je będzie profesor Adam Regiewicz, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz autor powieści kryminalnych.
 
Celem warsztatów będzie wyjaśnienie roli i znaczenia kulinariów i związanych z tym rytuałów życia codziennego w relacji do konstruowania fabuły kryminału oraz budowania charakter postaci oraz miejsca zbrodni. Warsztaty skupiają się na czytaniu głębokim warstwy przedstawionej, obnażając sfery mityczne i symboliczne w narracjach kryminalnych, skrywane pod obrazem.
 
Z pierwszą częścią ruszamy już:
  • 12 maja, o godzinie 17.00 tematem przewodnim będzie Jedzenie w czasie wolnym Wielkie żarcie – co je bohater kryminału. Warsztaty będą miały na celu przedstawienie sytuacji kulinarnych jako elementu rytualizacyjnego, silnie społecznego, zanurzonego w życie codzienne. Podczas warsztatu zostanie przeprowadzona analiza wybranych kryminałów pod kątem relacji społecznych wyrażanych za pomocą jedzenia.
  • 26 majaSemiotyka jedzenia czyli mitologia krwi – warsztaty te skupione są na analizie potraw i ich znaczeniu symbolicznym. Podczas zajęć zostanie przeprowadzona analiza semiotyczna w oparciu o koncepcję mitu i wtórnego systemu semiotycznego Rolanda Barthesa. Analiza pozwoli odczytać ukryte znaczenia, pogłębiające odczytanie kryminału.
  • 9 czerwcaPrzestrzenie kulinarne w kryminałach – warsztaty mają na celu wskazanie znaczenia przestrzeni kulinarnej i jej wpływu na rozwój fabuły. Bazują one na koncepcji antropologii przestrzeni, która wykazuje zależność miejsca i sposobu komunikacji międzyludzkiej.
  • 23 czerwca – Ciało jako dyskurs kulinarny – warsztaty te mają na celu powiązanie cielesności i kulinariów, począwszy od procesów trawienia po proces gnicia. Ciało poddane zbrodni staje się częścią dyskursu kulinarnego: od zwykłego procesu rozkładu po wykorzystywane w kryminałach praktyki kanibalizmu.
Przypinamy – termin zgłoszenia mija12 maja. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowe: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.
 
Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol.4 ” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Szczegóły

Data:
12 maja, 2022
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/562315338536743/562315345203409?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

Miejsce wydarzenia

Artystyczna Zabrze
ul. gen de Gaulle'a 17
Zabrze, śląskie 41-800 Poland