Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wesoła wdówka

30 stycznia, 2022 / 16:00 - 18:00

90 zł
dmit
„Wesoła wdówka” Franza Lehara to znana i bardzo lubiana przez publiczność operetka prapremierę miała 30 grudnia 1905 r. w Wiedniu. Już po niespełna roku grana była na scenie w Warszawie. Początkowo opinie publiczności, jak i krytyków były niepochlebne o utworze, jednak „Wesoła wdówka” szybko zyskała ogromną popularność. Dzisiaj refren słynnego duetu dwójki głównych bohaterów – Hanny Glawari oraz hrabiego Daniły – „Usta milczą, dusza śpiewa”, potrafi zanucić chyba każdy.

 

Chociaż trudno w to uwierzyć operetka „Wesoła Wdówka” długo czekała na miano arcydzieła gatunku. Dopiero po stu zagranych spektaklach Wiedeń oszalał – sale pękały w szwach, w kawiarniach orkiestry grały melodie z Wdówki, sprzedawano kapelusze, buty, cygara, perfumy a la Wesoła Wdówka. Operetka z wielkim powodzeniem grana jest do dziś i urzeka wspaniałymi melodiami.

 

Libretto wzorowane na francuskiej powieści komediowej zabiera widzów w świat paryskich salonów z początku XX wieku, w środowisko śmietanki towarzyskiej, gdzie pije się szampana, plotkuje, flirtuje, knuje intrygi i przeżywa romanse. Piękna i młoda Hanna Glawari to bajecznie bogata wdowa, która przyjeżdża do Paryża z księstwa Pontevedry, wprowadzając w społeczność paryskich elit niemałe zamieszanie. Plotka bowiem głosi, że kobieta przyjeżdża by poznać miłość swojego życia. To jednak nie jest w smak ministrowi skarbu Pontevedry, który pragnie by miliony wdówki pozostały w kraju. Widzowie stają się świadkami szeregu intryg i sekretów, mających na celu odwieść Hannę od małżeństwa. Historia opowiedziana jest z właściwą dla operetki lekkością, okraszona wpadającymi w ucho melodiami Lehara, pełna humoru lecz również obfitująca w muzyczne uniesienia. Jak potoczą się ostatecznie losy Hanny i jej majątku? By się o tym przekonać, najlepiej przyjść na zabrzański spektakl do Domu Muzyki i Tańca i spotkać się na żywo z jego bohaterami.

 

„Wesoła Wdówka” – operetka w trzech aktach, DMiT 30 stycznia 2022 r., godz. 16.00

 

OBSADA:
Hanna Glawari – Justyna Dyla
Hrabia Daniło -Tomasz Białek
Camille de Rosillon – Adam Sobierajski
Walentyna – Anna Pieszka
Olga – Barbara Pakura-Brzoska
Bron Zeta – Wiesław Gawałek
Niegus – Sebastian Dylnicki / Jerzy Gościński
St.Broche -Jarosław Tyran
Cascada – Marcin Kotarba
Tancerze Teatru Muzycznego Castello

 

Reżyseria
Tomasz Białek

 

Choreografia
Agnieszka Bednarz-Tyran

 

Dyrygent
Mieczysław Unger

 

Orkiestra
Unger Ensemble

 

Reżyseria Światła
Wacław Czarnecki

 

Reżyseria dźwięku
Tomasz Wolny

Szczegóły

Data:
30 stycznia, 2022
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
90 zł
Wydarzenie Tagi:
,
Witryna internetowa:
https://www.dmit.com.pl/repertoire/zabrze-wesola-wdowka/204.html?view=event

Miejsce wydarzenia

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu
ul. Gen. de Gaulle'a 17
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
Telefon:
32 271 56 41 wew. 32
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia