Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Zjednoczeni Pamięcią II” – akcja sprzątania Cmentarza Żydowskiego w Zabrzu

4 lipca, 2023 / 14:00 - 20:00

bezpłatne
um

Stowarzyszenie „Zachor” zaprasza na kolejną akcję sprzątania cmentarza żydowskiego przy ul. Cmentarnej. Już we wtorek, 4 lipca pomóc w pracach porządkowych będzie można od godz. 14.00 do godz. 20.00. 

Organizatorzy informują, że akcja pod nazwą „Zjednoczeni Pamięcią II” ma dodatkowy przekaz – pokazuje, że w obliczu aktu wandalizmu, który miał miejsce na początku czerwca, jesteśmy solidarni i działamy wspólnie. W pierwszą inicjatywę porządkowania cmentarza zaangażowało się dużo osób, dlatego stowarzyszenie zdecydowało się na przeprowadzić drugą akcję.

Aż 150 osób uczestniczyło w pierwszej akcji porządkowania cmentarza Żydowskiego w Zabrzu pod hasłem „Zjednoczeni Pamięcią”. W trakcie prac zabrzański historyk Dariusz Walerjański oprowadził zgromadzonych po nekropolii udzielając lekcji historii i pokazując skalę zniszczeń. Prowadzona też była kwesta na bieżące potrzeby cmentarza, w tym na zakup kamer typu „foto-pułapka”.

Przypomnijmy, że niedawno zdewastowano nagrobki na zabytkowym cmentarzu w Zabrzu. Dewastację odkryto w poniedziałek (5 czerwca) podczas odwiedzin nekropolii przez opiekunów tego miejsca. Na co dzień kirkut ten jest zamknięty.

Warto wspomnieć, że kirkut w Zabrzu został założony w 1871 r. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi właśnie z tego roku. Na cmentarzu pochowano ponad 670 osób wyznania mojżeszowego, różnej narodowości. Pochówki odbywały się tu do 1954 r. W 1992 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Szczegóły

Data:
4 lipca, 2023
Godzina:
14:00 - 20:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/622856943114297/?ref=newsfeed

Miejsce wydarzenia

Cmentarz Żydowski w Zabrzu
ul. Cmentarna 15
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
+ Google Map