IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej – OFFO 2021 – wystawa fotografii Dawida Rycąbla i Jakuba Kaszuby

IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej – OFFO 2021 – wystawa fotografii Dawida Rycąbla i Jakuba Kaszuby

18/10/2021 Wyłączono przez Maja Girycka

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii MOK na wystawę prezentującą prace fotografów biorących udział w 9 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej – OFFO 2021. W Galerii MOK będzie można zobaczyć prace dwóch artystów: Dawida Rycąbla oraz Jakuba Kaszuby.

Dawid Rycąbel – filmowiec i fotograf. Od 3 lat zajmuje się fotografią otworkową oraz solarigrafią. Prowadzi stronę Pinholove, na której publikuje swoje prace. Organizuje warsztaty fotografii otworkowej z młodzieżą oraz tworzy projekty solarigraficzne w różnych miastach Polski. W 2020 roku miała miejsce jego pierwsza wystawa solarigraficzna przedstawiająca miasto Złotoryja. W Galerii MOK zaprezentowane zostaną prace z serii „Solar Gold”.

Jakub Kaszuba – rocznik ’73, zameldowany na stałe w Jaworznie. Wieczny student jaworznickiej „Szkoły Widzenia” prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej. Fotografia otworkowa jest jego sposobem na życie, ucieczką w magiczny świat fotografii, gdzie efekt końcowy jest do ostatniej chwili nieprzewidywalny. Ucieka w ten świat przy każdej okazji, choć przejście do niego nie jest łatwe – ma tylko 0,25 mm średnicy, ale warto się pomęczyć, by to wszystko zobaczyć i przeżyć. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych
i indywidualnych, stały uczestnik warsztatów fotograficznych w Broniszowie. W Galerii MOK zaprezentowane zostaną prace z cyklu „Wędrówki”.

OFFO 2021 to dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography). Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności. Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były eksponowane też poza obszarem Górnego Śląska (m.in. Alwernia, Chojnice, Częstochowa, Jelenia Góra, Stary Sącz,
Zielona Góra), w tym corocznie w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu podczas festiwalu „Podwodny Wrocław”.

W Festiwalu od lat udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P.

W tym roku można zobaczyć prace nie tylko z Polski, ale też z następujących krajów: Argentyna, Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Dania, Hiszpania, Niderlandy, Kanada, Niemcy, Norwegia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, USA. W tegorocznym Festiwalu uczestniczy 86 autorów i grup twórczych, czyli ok. 100 osób.

Galeria MOK w Zabrzu, ul. 3 Maja 91a
Wstęp wolny

Godziny otwarcia Galerii MOK:
poniedziałek:  7.00-20.00
wtorek:  7.00-20.30
środa:  7.00-19.30
czwartek:  7.00-18.00
piątek:  7.00-15.00