„KOBIECE INSPIRACJE”

„KOBIECE INSPIRACJE”

28/02/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu zaprasza do Galerii MOK na kolejną w tym roku wystawę pn. „Kobiece inspiracje”. Wernisaż: 8 marca 2022 r. o godz. 17.00.

Wystawa „Kobiece inspiracje” daje okazję do bliższego zapoznania się z twórczością trzech kobiet-artystek: Izabeli Josch, Małgorzaty Kani oraz Marty Szałek. Ekspozycja składa się z prac malarskich, rysunkowych a także z ceramiki. Każda z artystek czerpie inspiracje w odmienny sposób, posługując się różnymi technikami i artystycznym wyrazem. Lecz to, co je łączy to zainteresowanie naturą, człowiekiem, jego doświadczeniami i emocjami.

Izabela Josch

Palcem, tekturą, patykiem… Wszystko co ma pod ręką, może służyć jako narzędzie artystycznego wyrazu. Artystka raczej z powołania, niż z zawodu. Karierę rozpoczęła na katowickiej ASP podczas aukcji, na której sprzedała wszystkie płótna.

Sama odkrywała malarskie techniki i wyrazisty styl artystyczny, wykorzystując życiowe zakręty oraz doświadczenia kobiety, artystki i matki. Tworzy na pograniczu realizmu i oniryzmu. Pejzaże i postaci opowiadają historię własną, a może także i patrzącego, przez co potrafią stać się bardzo prywatne.

Wybrane wystawy: Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”, Galeria „OJOJ” w Katowicach, Galeria Sztuki Współczesnej w Katowicach, Studio Art & Passion w Warszawie, Galeria Teatru „Korez” w Katowicach, Galeria „Antrakt” w Katowicach, Galeria Szybu Wilson w Katowicach, Galeria „Elektrownia” w Czeladzi, Muzeum Miasta Mysłowice, Galeria „Za Szybą” w Katowicach, Wrzesiński Ośrodek Kultury.

Małgorzata Kania

Mieszka i tworzy w Katowicach. Ukończyła Wydział Artystyczny WSP w Częstochowie, broniąc z wyróżnieniem dyplom z malarstwa u prof. Wernera Lubosa. W 2016 roku wstąpiła do Katowickiego Okręgu ZPAP. Na dorobek twórczy składa się udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych i  plenerach artystycznych. Zawodowo poświęca się arteterapii i psychoterapii, łącząc swoje zdolności artystyczne z wiedzą psychologiczną i pedagogiczną, oraz wykształceniem psychoterapeutycznym. Jej  równoległą pasją obok zawodowej jest uprawianie sztuki, głównie rysunku i malarstwa. Ważniejsze wystawy to m.in. „Pejzaż Współczesny” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (2018), czy wystawa poplenerowa pt. „Gradacja Żywiołów” w Pałacu Sztuki we Lwowie (2019).

Tematy jej obrazów są artystycznym dialogiem z naturą, w której znajduje się postać ludzka lub zwierzęca. Stara się przekazać na płótnach ogólny klimat, wrażenie z chwil.

Marta Szałek

Absolwentka Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Zajmuję się terapią zajęciową. W twórczości zajmuje się ilustracją oraz ceramiką artystyczną i użytkową. Materiał ceramiczny traktuje jako medium, które daje możliwość obcowania z wieloma dziedzinami sztuki. Pozwala na działanie w przestrzeni między unikatowością i użytkiem. Dekoracja i zdobienie jest opowiadaniem. Podobnie jest z ilustracją w której zawierają się różne treści. Inspiruje ją natura oraz człowiek, który jest jej częścią – przede wszystkim kobieta i jej emocje . Przedstawia codzienne, zwyczajne sytuacje, którym nadaje uwagę, cechy wyjątkowości.

Prace prezentuje w mediach społecznościowych. Brała również udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: „Inne Spojrzenie 2” (2011), „Próba” (2020), „Pandemic transgrafia” (2020).

Galeria MOK w Zabrzu, ul. 3 Maja 91a
Wstęp wolny.

Godziny otwarcia Galerii MOK:
Poniedziałek:  7.00-20.00
Wtorek:  7.00-20.30
Środa:  7.00-19.30
Czwartek:  7.00-18.00
Piątek:  7.00-15.00