Kolekcjoner piłkarskich pamiątek

Kolekcjoner piłkarskich pamiątek

13/09/2022 Wyłączono przez admin

Był w Górniku Zabrze piłkarz, który biegał po boisku w okularach, a kiedy mu spadały prosił o przerwę w meczu, by je znaleźć. Te stare, druciane okulary to jedna z wielu pamiątek, jakie przez lata zgromadził Grzegorz Pawłowski, kibic drużyny z Roosevelta. Teraz część jego zbiorów można zobaczyć na wystawie pt. „Kolekcjoner” w zabrzańskim Muzeum Miejskim. I co ważne, wstęp na nią jest bezpłatny.

mm
Wernisaż wystawy „Kolekcjoner”, odbył się 8 września 2022 r.

Okulary należały do Henryka Hajduka, który w barwach Górnika grał w latach 1956 – 61, i z tą drużyną wywalczył trzy tytuły Mistrza Polski. Kolekcjoner Grzegorz Pawłowski uważa je za jedne ze swoich najcenniejszych pamiątek, a otrzymał je od syna piłkarza. Ma też portfel, który, uwaga, Henryk Hajduk dostał w nagrodę za zdobycie Pucharu Polski w barwach Ruchu Chorzów w 1951.

mm
W szklanej gablocie historyczne okulary piłkarza Henryka Hajduka i jego portfel, otrzymany w nagrodę za zdobycie Pucharu Polski.

Dla fanów piłki nożnej i kibiców Górnika Zabrze do obejrzenia jest wiele  sentymentalnych gadżetów, związanych z klubem i z tą dyscypliną sportu. Między innymi są bilety pucharowe Górnika z lat 70. Prezentowany jest np. ten ze spotkania z Manchesterem City, z 10 marca 1971. Łatwo z niego odczytać, że wtedy, a to już ponad 50 lat temu, wstęp na stadion kosztował 35 zł. Najstarszy bilet jaki posiada Grzegorz Pawłowski, pochodzi z 1952 roku, z meczu ze Stalą Sosnowiec. Są też programy meczowe, czyli broszury zawierające ciekawostki o rywalu, wypowiedzi prezesów, trenerów czy  piłkarzy, są proporczyki (m.in. te ze spotkań z Bayernem i Olympiakosem), są również szaliki i zdjęcia z autografami piłkarzy zabrzańskiego klubu.

mm
Na wystawie prezentowane są m.in. zdjęcia piłkarzy.

Dodam na koniec trochę statystyki, wszak ona w piłce nożnej jest ważna. Kolekcja Grzegorza Pawłowskiego liczy obecnie 8.420 biletów na mecze, w tym 2.400 sztuk na te z Górnikiem Zabrze, 57 szalików, 80 proporczyków, 159 afiszy, 545 programów meczowych, 913 zdjęć piłkarzy, 65 odznak sportowych, 15 koszulek. Oczywiście na wystawie, przy ul. Powstańców Śląskich 3, prezentowana jest tylko jej część. Można ją obejrzeć do listopada br. Wyboru eksponatów, z obszernego zbioru, dokonali Arkadiusz Stefańczyk i Dawid Dziębowski, muzealnicy z działu sportu Muzeum Miejskiego.

mm
Kolekcjoner Grzegorz Pawłowski (w pierwszym rzędzie) na wernisażu wystawy. Za nim goście, od prawej Bartosch Gaul – trener Górnika Zabrze, Bartłomiej Perek – specjalista ds. mediów Górnika Zabrze, muzealnicy i kuratorzy wystawy Dawid Dziębowski i Arkadiusz Stefańczyk oraz Konrad Kołakowski – rzecznik prasowy Górnika.

Co ważne, już zaplanowano otwarte dla wszystkich spotkanie z kolekcjonerem. To świetna okazja, by zwiedzić wystawę z właścicielem piłkarskich pamiątek, wysłuchać opowieści o jego pasji, by dowiedzieć się jak powstała kolekcja i jakie są sposoby na ciągłe jej powiększanie. Spotkanie z Grzegorzem Pawłowskim odbędzie się 17 września (sobota), w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Początek o godz. 14.00, w Muzeum Miejskim przy ul. Powstańców Śląskich 3. Udział w nim jest bezpłatny.

Tekst i foto: Katarzyna Włodarczyk