Kolumbia – El Dorado

Kolumbia – El Dorado

24/04/2024 Wyłączono przez admin

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 9 maja 2024 /czwartek/ godz. 17.00 – Galeria FRYNA ŚTI KOLUMBIA – EL DORADO, wernisaż wystawy malarstwa kolumbijskiego artysty ORLANDO NIETO MEDINY. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Akademia Kultur i religii świata.

stiWSTĘP WOLNY

ORLANDO NIETO MEDINA pochodzi z Bogoty, stolicy Kolumbii, kraju pełnego kontrastów i kolorów. Jest absolwentem Akademii Sztuki w Bogocie (Academia Superior de Artes de Bogota), a w swoim rodzinnym mieście studiował grafikę.

W latach 90. ubiegłego wieku mieszkał w Londynie. Tam uczęszczał na zajęcia sztuki i projektowania na Uniwersytecie Londyńskim i w Wandsworth, gdzie kontynuował poznawanie nowych technik sztuki i zajmował się wallartem – muralami. Po raz pierwszy jego prace były wystawiane w Stowarzyszeniu Sztuki Purtney w Londynie oraz Centrum Kultury Wandsworth. Po powrocie do swojej ojczyzny zaczął odkrywać sztukę prekolumbijską oraz ludową sztukę Indian.

Od 2020 roku w mieszka w Tychach. W czasie pandemii stworzył kolorowe i oryginalne prace, aby pokazać Europejczykom kolorowy świat Ameryki Południowej. Maluje obrazy przedstawiające z jednej strony egzotyczne zwierzęta i owoce oraz kolory występujące w przyrodzie Ameryki południowej, które łączy z tradycyjnymi kolumbijskimi wzorami tzw. mola, natomiast z drugiej strony kolekcję sztuki związanej z kulturą prekolumbijską oraz legendą złota – El dorado. W Polsce zadebiutował w 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury wystawą „Kolumbia – kraj kolorów i złota”.

W Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej – w Galerii FRYNA – Artysta zaprezentuje swoje prace podczas wystawy zatytułowane „Kolumbia – El dorado”.

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Orlando Nieto Mediny, który odbędzie 9 maja o godz. 17.00.

Wystawę można zwiedzać do 16 czerwca br. Wstęp wolny.

ŚLĄSKI TEATR IMPRESARYJNY im. Henryka Bistyul. P. Niedurnego 69  |  41-709 RUDA ŚLĄSKA
www.slaskiteatrimpresaryjny.pl