Koncert Noworoczny Trzech Tenorów

Koncert Noworoczny Trzech Tenorów

03/01/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 9 stycznia 2022 /niedziela/ godz. 17.00 na KONCERT NOWOROCZNY TRZECH TENORÓW „The Polish Tenors” z towarzyszeniem Kameralistów Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.

W programie przeboje muzyczne: „Artystki, artystki z variétés”, „Graj cyganie”, „Brunetki, blondynki”, „Wielka sława to żart”, „Funiculi-Funicula”, „O sole mio”, „You Raise Me Up”, „Imagine”, „Only You”, „Time To Say Goodbye” i inne.

Wystąpią artyści formacji „The Polish Tenors„: Aleksander Kruczek, Łukasz Ratajczak i Sylwester Targosz-Szalonek z towarzyszeniem Kameralistów Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.

mck ruda

Aleksander Kruczek – tenor, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w klasie prof. Jana Ballarina) oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Uczestniczył także w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Jako student AM występował na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, m.in. w operetkach: „Wesoła wdówka”, „Orfeusz w piekle”, „Noc w Wenecji”, „Hrabina Marica”, „Księżniczka czardasza”, „Zemsta nietoperza”,; operze „Carmen”; dramacie muzycznym „Anna Karenina” i musicalach: „Footloose – wrzuć na luz!”, „Hello, Dollly!”, „High School Musical”, „Tarzan”.

W  2015 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi zaśpiewał partię Caramella w „Nocy w Wenecji” Johanna Straussa, współpracował też z Operą Kameralną w Warszawie, śpiewając partię I Tenora w „The Seven Deadly Sins” Kurta Weilla oraz wystąpił w partii Morgala w „Cudzie albo Krakowiakach i Góralach” (produkcja Akademii Operowej w TW-ON). Rok później w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wziął udział w spektaklach: „Goplana” W. Żeleńskiego (Grabiec), (Oniegin) P. Czajkowskiego (Triquet) oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu w „Borysie Godunowie” M. Musorgskiego (Szujski). Brał udział w Europejskim Festiwalu Muzycznym „Gloria”, Śląskim Festiwalu im. Ludwiga von Beethovena, XVII Festiwalu „Ave Maria”, XXV Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, XIII Letnim Festiwalu Muzycznym w Krynicy-Zdroju.

Laureat konkursów krajowych i międzynarodowych m. in. XIV edycji konkursu „W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej” (II nagroda, 2014 r.), Międzynarodowego Konkursu im. A. Hiolskiego (2014 r.), Międzynarodowego Konkursu im. Imricha Godina na Słowacji „Iuventis Canti” (I nagroda, 2015 r.), X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy Mazowsza” (nagroda za wykonanie arii St. Moniuszki, 2015 r.), III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz (nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego, 2017 r.).

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Łukasz Ratajczak – tenor, polski śpiewak operowy, absolwent wokalistyki klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z tytułem magistra sztuki, nauczyciel śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej w Inowrocławiu.

Już podczas studiów koncertował na wielu scenach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii i Kazachstanie. W 2016 roku zadebiutował rolą Boniego w „Księżniczce czardasza” Emmericha Kalmana wystawianej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach wokalnych m.in. w kursie prowadzonym przez prof. Andrzeja Żarneckiego w Łodzi, pod kierunkiem prof. Włodzimierza Zalewskiego w Rheinsbergu., pod kier. prof. Piotra Kusiewicza w Kamieniu Pomorskim. Ponadto brał udział w Mistrzowskim Seminarium Wokalnym w Bydgoszczy oraz w Masterclass podczas Internationale Sommerakademie Unieversität Mozarteum Salzburg w Salzburgu prowadzonych przez prof. Helenę Łazarską.

Do jego zrealizowanych ról scenicznych należą, m.in.: Leński w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Franek we „Flisie” S. Moniuszki, Żupan w „Hrabiny Maricy” E. Kalmana, Boni w „Księżniczce czardasza” E. Kalmana, Alfred i Blind w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Ottokar w „Baronie cygańskim” J. Straussa, John Styks w „Orfeuszu w piekle” J. Offenbacha, Gustaw w „Krainie uśmiechu” F. Lehára. Ponadto w swoim repertuarze posiada dzieła oratoryjne takie jak: „Gaude Maria Virgo” M. Kopczyńskiego, Requiem oraz Mszę Koronacyjna C-dur KV317 W.A. Mozarta i Mszę G-dur D.167 F. Schuberta. /Źródło: Wikipedia/

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Sylwester Targosz-Szalonek – tenor, aktor, instrumentalista, dyrygent. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk. Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach wokalnych, m. in.: prof. Heleny Łazarskiej (Austria), Daniela Weeks’a (USA), Kałudi Kałudowa (Bułgaria), Paula Esswooda (Wielka Brytania). Jest absolwentem mistrzowskiej klasy śpiewu prof. Cesare Colona (Niemcy-Berlin). Prowadzi aktywną działalność artystyczną; śpiewa liczne koncerty o szerokim zakresie repertuarowym i stylistycznym: recitale kameralne, spektakle oraz koncerty operowe, operetkowe i oratoryjno-kantatowe. Bierze udział w licznych cenionych festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Europejski Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy i innych.

W 2017 powołał Fundację „Operetka Śląska”, z którą podejmuje działania związane z organizacją Śląskiego Festiwalu Operetki. W MCK odbyły się dwa koncerty galowe w ramach tego festiwalu. Wraz z Sylwestrem Targoszem-Szalonkiem na naszej scenie wystąpiły takie gwiazdy operetki m.in. Maestro Wiesław Ochman, Aleksandra Stokłosa, Renata Dobosz, Aleksander Kruczek, Dariusz Wójcik, Jacek Szymański, Aleksandra Okrasa.

BILETY w cenie: 60 zł
REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 248 62 40, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl
Zapraszamy!

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69
41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl