MAKi i MACZKI, i ich wielki jubileusz

MAKi i MACZKI, i ich wielki jubileusz

05/03/2024 Wyłączono przez admin

To już 40 lat na scenach dużych i małych tańczą zabrzańskie MAKi. 4 marca na scenie Teatru Nowego w Zabrzu odbyła się wielka gala z okazji jubileuszu 40-lecia Zespołu Tanecznego „MAK”. Wzruszenia, emocje, podziękowania i owacje – to wszystko towarzyszyło niezwykłemu wieczorowi pełnemu wspomnień i dumy z młodych tancerzy.

Zespół Taneczny „Mak” powstał w roku 1984. Dzięki pasji i zaangażowaniu założycieli, pierwszych choreografów i kierujących zespołem Małgorzaty i Janusza Makowskich, MAKi bardzo szybko znalazły się w gronie najlepszych dziecięcych zespołów tanecznych na Śląsku. Grupa od początku działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Zabrzu i już od wielu lat osiąga sukcesy. Jest wielokrotnym laureatem zarówno krajowych jak i międzynarodowych przeglądów i festiwali. Zespół ma w swoim repertuarze zarówno krótkie formy taneczne do muzyki współczesnej, jak i klasycznej. Przygotowywał także prawie godzinne spektakle tańca współczesnego. Ma na swoim koncie występy przed szeroką publicznością z takimi artystami, jak Majka Jeżowska czy Robert Janowski. Zespół uczestniczył w nagraniach wielu programów telewizyjnych, np. Tik-Tak, „Małe Musicale”, realizowane przez „Tęczowe Studio” Telewizji Polskiej.

W trakcie jubileuszowej gali, na scenie wystąpili zarówno członkowie młodzieżowego zespołu tanecznego MAK, jak i członkowie dziecięcego zespołu MACZEK, będącego niejako pierwszym stopniem do dorosłych MAKów. Uroczystość była także okazją do wspomnień o założycielach, św.p. Małgorzacie i ś.p. Januszu Makowskich. Aktualnie tancerze trenują pod kierunkiem Agnieszki Gębki i Liliany Kowalskiej, o której więcej pisaliśmy w Zabrzańskich Perłach Liliana Kowalska – tanecznym krokiem.

Tekst i foto: Katarzyna Girycka