MALARSTWO JAKO GŁOS

MALARSTWO JAKO GŁOS

23/03/2023 Wyłączono przez admin

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi zaprasza w czwartek 30 marca, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy prac Lecha Kołodziejczyka: MALARSTWO JAKO GŁOS.

galeria

Lech Kołodziejczyk jest absolwentem katowickiego wydziału grafiki krakowskiej ASP i profesorem w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zorganizował ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał też udział w wielu wystawach zbiorowych. Nagradzany za malarstwo, laureat Nagrody Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność artystyczną i dydaktyczną (1997). W latach 2002-2007 wyróżniony stypendium naukowym Rektora UŚ za działalność naukowo-artystyczną. W roku 2010 otrzymał prestiżową Nagrodę Rektora Uniwersytetu Śląskiego I stopnia. Jest autorem kilku obszernych cykli malarskich: „KOSMOGONIE”, „KSIĘGA SŁOŃCA”, „GŁOWY”, „ZAPOMNIANY HORYZONT”, „WIRTUALNE IKONY”, „AXIS MUNDI”.

W swoich obrazach zgłębia i rozwija unikalny, rozpoznawalny język artystyczny. Słońce i gwiazdy, wyimaginowane przestrzenie czy kosmos to motywy dominujące w tych nasyconych duchowością pracach, które opisuje jako „latające dywany, na których można unieść się w inną przestrzeń.” Każda z wystaw  prac artysty jest osobistą opowieścią o jej twórcy. „Relacja między autorem, a odbiorcą jest dla mnie najistotniejsza, nie chcę malować do szuflady. Obraz malarski jest dla mnie bardzo istotną formą skomunikowania się z samym sobą, a zarazem z drugim człowiekiem, rodzajem rozmowy.”- mówi o swojej twórczości Lech Kołodziejczyk.

Na wystawie zobaczymy jego obrazy z najnowszego cyklu zatytułowanego „Wojenne ikony” będącego głosem sprzeciwu i niezgody twórcy wobec toczącej się wojny w Ukrainie. Zaprezentowane zostaną także prace z innych cenionych cykli: „AXIS MUNDI” oraz „KOSMICZNY OGRÓD”.

Malarstwo Lecha Kołodziejczyka już dwukrotnie gościło w Czeladzi: w GSW Elektrownia oraz w Muzeum Saturn.

Najnowsza ekspozycja związana jest z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej artysty.  Można ją będzie oglądać do 5 maja br.

Czwartkowy wernisaż uświetni koncert zespołu KSMikroband w składzie: Kuba Kołodziejczyk – skrzypce, Łukasz Śliwiński – gitara.

Zapraszamy