Malarstwo na granicy jawy i snu

Malarstwo na granicy jawy i snu

10/01/2024 Wyłączono przez admin

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w czwartek, 18 stycznia br. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy prac  Anny Pietruś-Bral zatytułowanej „Malarstwo na granicy jawy i snu”.

gsw

Artystka jest absolwentką Wydziału Grafiki Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Artystka zajmuje się ona projektowaniem graficznym, ilustracją, malarstwem i  edukacją. Prowadzi też autorską pracownię sztuk plastycznych dla dzieci i młodzieży w Mławie. Należy do grupy artystycznej „Fuzja wyobraźni”. Jest laureatką drugiej nagrody w konkursie organizowanym przez Fundację Art Vue w Brukseli (2022). Pasjonuje się kulturą XVIII i XIX wieku, neogotykiem, literaturą Edgara Allana Poe’a, malarstwem Williama Blake’a, Francisco Goyi, Caspara Davida Friedrich’a czy Johna Atkinsona Grimshaw’a.

Wielką inspiracją jej twórczości są sny oraz miejsca odosobnione, ukryte – takie, w których czas się zatrzymał. Z założenia nie nadaje swoim pracom tytułów pragnąc, aby to widz, zatrzymując się przed obrazem uruchomił swoją wyobraźnię przenosząc się w jego świat. Z obrazów tych często wyłania się świat z pogranicza jawy i snu, często dosyć mroczny, ukryty przed wzrokiem, w którym czuć atmosferę pustki, ciszy i tajemnicy. Świat realny przenika się ze światem magii, symboli, zabobonów, przepowiedni. Inspiracji szuka też w mitologii nordyckiej, celtyckiej, kulturach krajów bałtyckich oraz  w muzyce.

Wystawę będzie można oglądać do 29 lutego br.