Moda na polski

Moda na polski

13/03/2024 Wyłączono przez admin

Czy śpiew lub taniec jest zarezerwowany tylko na wieczór? Absolutnie nie! Przekonali się o tym 29 lutego – uczestnicy XV edycji „Mody na polski”.

moda na polski„Wszyscy Byliśmy Harcerzami” to zespół, który poderwał do tańca młodzież zgromadzoną w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Nie potrafimy policzyć, ile wtedy wytworzyło się endorfin na metr kwadratowy, ale jesteśmy przekonani, że przekroczono wszelkie normy. Wspólny śpiew i taniec zintegrował wszystkich, bez względu na wiek. Taki finał nie śnił się ani poetom, ani filozofom.

moda n apolskiA samo spotkanie cykliczne – jakim jest „Moda na polski” – również zaczęło się od tańca. Uczennice z IV Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowały wspaniały układ taneczny, który przypomniał „stare dobre” czasy zespołu „Gawęda”. Tym samym ukłoniliśmy się utalentowanym artystom z tamtych lat. Wiosna zawitała do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdyż społeczność IV LO tym razem zaprosiła zabrzańską młodzież na spotkanie w harcerskim klimacie. Zatem było słowo wyrecytowane o wartościach, tęsknocie i walce za ojczyznę, inspirowane fragmentami „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego. Grupa „Po kropce” z zabrzańskiego MDK 2 zaprezentowała fragment spektaklu „Jedna jest młodość”, który obudził w odbiorcach refleksje o tragizmie wojny. Zestawiono młodość z kulami, które niosą śmierć. Podkreślono jakim skarbem jest wolność. Z kolei w sentymentalną podróż do czasów, gdy śpiewaliśmy harcerskie pieśni przy ognisku, zabrała nas grupa muzyków z „rejowskiej czwórki”.  Spotkanie wypełniły kolory, dźwięki, zapach ogniska we wspomnieniach z dzieciństwa. A wszystko można było popić czekoladą, tylko „taką prawdziwą przedwojenną”.

Do zobaczenia zatem w przyszłym roku. Niech Wasze artystyczne zmysły zatęsknią…

Tekst: Agnieszka Szewczyk
Foto: A. Kowalik, P. Michna