Na rowerach do szykownego Zabrza

Na rowerach do szykownego Zabrza

22/12/2022 Wyłączono przez admin

Na Rowerach Zabytkowych wjeżdża się do Zabrza lat 30. i 40., gdy szykowne panie i eleganccy panowie tańczyli w Admiralspalast, a na co dzień spacerowali w kapeluszach i strojach, które dbałością o detal i starannością wykonania dystansują współczesne. Chcecie zobaczyć, jak szykowane i eleganckie było Zabrze prawie 100 lat temu? Za progiem Muzeum Miejskiego, przy ulicy Powstańców Śląskich pokazuje to ekspozycja przygotowana przez Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze.

Otwarcie wystawy „Szykowna Pani, elegancki Pan”

Nasze miasto w tym roku świętuje swoje 100-lecie. Z tej okazji, kilka miesięcy temu zorganizowaliśmy wystawę „Opowiem Wam o Zabrzu”. Dzisiejsza jest jej doskonałym uzupełnieniem – mówiła podczas wernisażu Elżbieta Dębowska, dyrektor Muzeum Miejskiego.

Ekspozycja „Szykowana pani, elegancki pan” sprowokowała mnie do zastanowienia się, czym jest moda, a czym elegancja. I znalazłam odpowiedź. Ta druga jest uniwersalna, ponadczasowa. W eleganckim stroju, niezależnie od obowiązujących trendów, każdy wygląda dobrze. Wkrótce, dla wystaw takich jak dzisiejsza i pasjonatów takich jak osoby, które ją przygotowały oddamy do użytku nowe miejsce – Admiralspalast. Zabytek, wybudowany w latach 20. XX wieku, staraniami prezydent Zabrza, Małgorzaty Mańki-Szulik stał się własnością miasta – mówiła wiceprezydent Zabrza, Katarzyna Dzióba.

Na wystawie prezentowane stroje są kompletne: sukienki i garnitury, uzupełniono kapeluszami, butami i rękawiczkami. Wystarczy odrobina wyobraźni, by każdy, kto ją ogląda zmienił się w szykowną panią lub eleganckiego pana.

Zaczynaliśmy od rowerów, służących w wojsku oraz mundurów. Gdy dołączyły do nas panie, poszerzyliśmy nasze zainteresowania o stroje z lat 20., 30., 40., a nawet 50. Części naszych kolekcji  można oglądać w filmach. Ostatnio pożyczyliśmy je obsadzie „Niebezpiecznych dżentelmenów”, komedii kryminalnej z udziałem m.in. Marcina Dobrocińskiego, Wojciecha Mecwaldowskiego, Tomasza Kota. W Muzeum Miejskim prezentujemy naszą kolekcjonerską perełkę – rower niemieckiej firmy Victoria, który został wyprodukowanych w zaledwie 100 egzemplarzach i daleko wyprzedzał swoją epokę. Zastosowane w nim rozwiązania weszły do powszechnego użytku znacznie później – mówił Michał Cieślik, prezes Stowarzyszenia Zabytkowe Rowery.

Wystawa „Szykowna pani, elegancki pan” czynna jest do 15 marca 2023 r.  

Tekst i foto: Ida Popiołek