Obchody górniczego święta

Obchody górniczego święta

05/12/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

W Zabrzu, podobnie jak w wielu innych miejscowościach naszego regionu, w miniony weekend odbyły się uroczyste obchody górniczego święta, czyli tradycyjnej Barbórki.

mgw

Barbórka dla Zabrza, miasta historycznie związanego z górnictwem, to wyjątkowe święto. 4 grudnia w kościołach odprawiane były msze święte w intencji górników, przy figurkach i kapliczkach św. Barbary składano wieńce i kwiaty.

Tego dnia tradycyjne obchody górniczego święta rozpoczęły się w naszym mieście o godz. 7.00 – pobudką górniczą, która ruszyła spod pomnika Braci Górniczej przy ul. 3 Maja 16, gdzie złożono także wieńce i kwiaty. Przemarsz Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego pod batutą Henryka Mandrysza odbył się na trasie: dyrekcja Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ul. Jodłowa 2 – Guido, a następnie ulicami: Agricoli, Rymera i 3 Maja, a także Długą, Rogera, Sportową do parkingu przy Szkole Podstawowej nr 1. Ta część obchodów zakończyła się złożeniem kwiatów na cechowni KWK Makoszowy.

Uroczyste msze święte odprawiono 4 grudnia m.in. w kościele. pw. św. Wawrzyńca w Makoszowach, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biskupicach oraz w kościele pw. św. Krzyża przy ul. Jaskółczej, gdzie nabożeństwo odprawiał biskup gliwicki Jan Kopiec. W uroczystych mszach św. wzięli udział przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent miasta Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar, dyrekcji i pracowników MGW, dyrekcji i pracowników SRK-KWK Makoszowy, a także licznie przybyli mieszkańcy.

mgw

Jak co roku, tak i tym razem, Barbórka stała się okazją do uczczenia pamięci kolegów, którzy zginęli podczas szychty i zapalenia zniczy pod pomnikami upamiętniającymi zmarłych górników, które usytuowane są na terenie byłej Kopalni Pstrowski w Zabrzu.

Źródło: UM Zabrze