Podoblizny
03/04/2025 Wyłączono przez admin10 kwietnia br. (czwartek) o godz. 18.00 Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na wernisaż wystawy „Podoblizny”.

Jest to interdyscyplinarny projekt, na który składają się różnorodne formy artystyczne takie, jak malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, performance i multimedia, a ich twórcy wywodzą się z akademickich środowisk artystycznych Bełchatowa, Gdańska, Katowic, Londynu, Lublina, Łodzi i Poznania.
Na tytułowe podoblizny złożyły się dwa – kluczowe w koncepcji kuratorskiej – słowa: podobieństwo rozumiane jako elementy rzeczywistości przetworzone na język sztuki oraz blizna – autorskie, indywidualne, niepowtarzalne piętno, ślad odciśnięty w wykreowanym obiekcie artystycznym. Oba te dopełniające się elementy współtworzą uniwersum prezentowanych na wystawie, imponująco różnorodnych tematycznie i formalnie, prac.
Autorką projektu wystawy oraz jej współkuratorką jest Beata Cedrzyńska, profesor na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, uczestniczka około stu siedemdziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Rosji, Macedonii, czy w Mołdawii). W projekcie zaproponuje własne artystyczne działania interdyscyplinarne mówiące o przemijaniu, które człowiek stara się za wszelką cenę wyprzeć ze swojej świadomości – „(…) pragnę sięgać do tematów ważnych, trafiających w sedno naszych ludzkich obaw i najgłębiej skrywanych lęków. Stawać twarzą w twarz z naszym nieuniknionym losem. Dotykać owianego zwykle tajemnicą problemu przemijania i śmierci. Pomimo, że pamięć nasza szybko się wyczerpuje, a nieubłagany czas zaciera wspomnienia, oddalając nas od emocji towarzyszących niegdyś istotnym momentom naszego życia, ja w pewnym sensie usiłuję paradoksalnie zatrzymać chwile. Pragnę poprzez swoją twórczość będącą przejawem refleksji skierowanej wobec własnego życia, myśli o śmierci bliskich i swojej własnej, skłonić odbiorcę do zatrzymania się i osobistych przemyśleń.” – opowiada o swojej sztuce artystka.
Na wystawie zobaczymy prace: Agnieszki Babińskiej, Beaty Cedrzyńskiej, Diany Fiedler, Łukasza Głowackiego, Wojciecha Gorączniaka, Piotra Kotlickiego, Katarzyny Klich, Krzysztofa Kuli, Paul’a Magee Adama Nowaczyka, Przemysława Obarskiego i Piotra Szurka.
Kuratorzy wystawy: dr hab. Beata Cedrzyńska, prof. Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz dr hab. Adam Nowaczyk, prof. Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Ekspozycję będzie można obejrzeć do końca maja br.