Rozkład jazdy – Przystanek Kino Roma – Kwiecień

Rozkład jazdy – Przystanek Kino Roma – Kwiecień

04/04/2025 Wyłączono przez Maja Girycka

Kino Roma zaprasza w kwietniu na seanse filmowe.

kino roma

⭐️⭐️⭐️ Dziewczyna z Igłą
14 zdobytych / 29 nominacji, w tym nominacja do Oscara – Najlepszy film międzynarodowy Magnus von Horn, Złote Globy – Najlepszy film nieanglojęzyczny, Cannes Złota Palma – Udział w konkursie głównym Magnus von Horn
ℹ️ Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.

⭐️⭐️⭐️ Niki
ℹ️ Rok 1952. Niki de Saint Phalle (w tej roli Charlotte Le Bon) wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do europejskiej stolicy sztuki – Paryża. Mająca arystokratyczne korzenie kobieta posiada znacznie większe artystyczne aspiracje niż jedynie bycie pięknością na okładkach „Vogue’a”, gdzie pojawiała się w charakterze modelki. Dystans, jaki dzieli ją od rodzinnego domu, początkowo przynosi kobiecie ukojenie. Szybko jednak demony przeszłości dopadają Niki także we Francji, a seria niepokojących retrospekcji z dzieciństwa pozwala zrozumieć, z jaką traumą się mierzy. Bezpiecznym gruntem, ale i sposobem na wyrażenie siebie staje się dla bohaterki jej sztuka. Pozwala także na to, by Niki walczyła o niezależność w świecie społecznych konwenansów i z góry przypisanych ról.

⭐️⭐️⭐️ Mr.K
ℹ️ Niezwykle widowiskowa, klaustrofobiczna, fascynująca, nieoczywista wariacja na temat dzieł Franza Kafki. Tytułowy Mr. K to zarazem postać wyjęta z kart powieści przedwcześnie zmarłego pisarza, jak i alter ego jego samego. Zagrany brawurowo przez Crispina Glovera, uosabia wszystkie klasyczne cechy kafkowskiego bohatera: wyobcowanie, uwikłanie w grozę istnienia, walkę z niezrozumiałymi strukturami rządzącymi światem. Całości dopełnia hipnotyzująca, surrealistyczna scenografia. Prawdziwa gratka dla fanów kina i literatury!!! Podróżujący magik (Crispin Glover) zatrzymuje się na noc w hotelu pełnym niezwykłych gości i w którym dzieją się rzeczy co najmniej dziwne, a z którego, jak się później okazuje, trudno się wydostać.

⭐️⭐️⭐️Inu-Oh
🏆 Nagrody: Nagrody i wyróżnienia , Film Inu-Oh otrzymał wiele pozytywnych opinii, Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2021 roku Inu-Oh był pierwszą japońską animacją 2D wybraną do konkursu Orizzonti. Film zebrał wiele pozytywnych opinii jako „rockowa opera”
ℹ️ Film jest ekranizacją powieści „THE TALE OF THE HEIKE: THE INU-OH CHAPTERS” autorstwa Hideo Furuka. Masaaki Yuasa przeniósł historię głównego bohatera na duży ekran i stworzył własną wersję „INU-OH”. Co by było, gdyby hip-hop, muzyka rockowa, gorączkowe festiwale muzyczne na świeżym powietrzu i wciągające numery muzyczne istniały w XIV-wiecznej Japonii? Inu-oh, artysta Noh, wyglądający inaczej niż wszyscy (rodzice od dziecka zakrywali mu twarz maską) i Tomona, niewidomy chłopiec grający na biwie. Obaj spotykają się i zaczynają występować razem. Ponieważ ich występy łamią wszelkie zasady tradycyjnych sztuk, stają się gwiazdami popu zupełnie nowej ery i wkrótce tłumy szaleją na ich punkcie. W „Inu-Oh” Masakiego Yuasy wraz z niezwykle rozkoszną historią sukcesu pojawia się smutna opowieść o przemijaniu i przyjaźni. To muzyczny film animowany, jakiego nikt jeszcze nie widział.

⭐️⭐️⭐️Motel Destino
🏆 Nagrody: Cannes 2024 nominacje , Złota Palma – Udział w konkursie głównym Karim Aïnouz
ℹ️ Utrzy­ma­ny w neo­no­wych bar­wach motel De­sti­no to miej­sce, gdzie uj­ście znaj­du­ją pier­wot­ne ludz­kie in­stynk­ty i kró­lu­je po­żą­da­nie. Po­ło­żo­ny na pół­noc­nym wy­brze­żu Bra­zy­lii przy­droż­ny hotel na go­dzi­ny staje się choć na chwi­lę schro­nie­niem dla par, które nie mają innej spo­sob­no­ści do tego, by oka­zy­wać sobie fi­zycz­ną bli­skość. Ten wy­róż­nia­ją­cy się z oto­cze­nia przy­by­tek roz­ko­szy pro­wa­dzo­ny jest przez po­ryw­cze­go Elia­sa oraz jego młod­szą żonę Day­anę. Ru­ty­na dnia co­dzien­ne­go za­kłó­co­na zo­sta­je za spra­wą nie­spo­dzie­wa­ne­go przy­by­cia 21-let­nie­go He­ral­do. Młody męż­czy­zna de­spe­rac­ko szuka schro­nie­nia po nie­uda­nym na­pa­dzie, przez co po­szu­ku­je go za­rów­no gang, który za­wiódł, jak i po­li­cja. Dy­na­mi­ka re­la­cji w mo­te­lu zmie­nia się z chwi­lą, gdy Day­ana coraz bar­dziej za­fa­scy­no­wa­na jest nowym przy­by­szem.

⭐️⭐️⭐️ Symfonia o umieraniu
🏆 Nagrody: 3 nagrody / 3 nominacje – Berlinale
2024 Nagroda Specjalna – Nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthousowych Matthias Glasner, Nagroda Specjalna – Nagroda czytelników 'Berliner Morgenpost’ Matthias Glasner, Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy scenariusz Matthias Glasner
ℹ️ Poruszający autobiograficzny film, który za pomocą muzyki opowiada o ostatecznych chwilach życia, łącząc głęboką refleksję z artystycznym podejściem do tematu śmierci.

⭐️⭐️⭐️ W pokoju obok
🏆5 zdobytych / 17 nominacji, w tym nominacja Złote Globy – Najlepsza aktorka w dramacie Tilda Swinton
ℹ️ Dwie przyjaciółki z młodości, po latach bez kontaktu, spotykają się ponownie w ekstremalnej, ale dziwnie miłej sytuacji.