Rozkład jazdy – Przystanek Kino Roma – Kwiecień
04/04/2025 Wyłączono przez Maja GiryckaKino Roma zaprasza w kwietniu na seanse filmowe.

Dziewczyna z Igłą
14 zdobytych / 29 nominacji, w tym nominacja do Oscara – Najlepszy film międzynarodowy Magnus von Horn, Złote Globy – Najlepszy film nieanglojęzyczny, Cannes Złota Palma – Udział w konkursie głównym Magnus von Horn Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.
Niki
Rok 1952. Niki de Saint Phalle (w tej roli Charlotte Le Bon) wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do europejskiej stolicy sztuki – Paryża. Mająca arystokratyczne korzenie kobieta posiada znacznie większe artystyczne aspiracje niż jedynie bycie pięknością na okładkach „Vogue’a”, gdzie pojawiała się w charakterze modelki. Dystans, jaki dzieli ją od rodzinnego domu, początkowo przynosi kobiecie ukojenie. Szybko jednak demony przeszłości dopadają Niki także we Francji, a seria niepokojących retrospekcji z dzieciństwa pozwala zrozumieć, z jaką traumą się mierzy. Bezpiecznym gruntem, ale i sposobem na wyrażenie siebie staje się dla bohaterki jej sztuka. Pozwala także na to, by Niki walczyła o niezależność w świecie społecznych konwenansów i z góry przypisanych ról.
Mr.K
Niezwykle widowiskowa, klaustrofobiczna, fascynująca, nieoczywista wariacja na temat dzieł Franza Kafki. Tytułowy Mr. K to zarazem postać wyjęta z kart powieści przedwcześnie zmarłego pisarza, jak i alter ego jego samego. Zagrany brawurowo przez Crispina Glovera, uosabia wszystkie klasyczne cechy kafkowskiego bohatera: wyobcowanie, uwikłanie w grozę istnienia, walkę z niezrozumiałymi strukturami rządzącymi światem. Całości dopełnia hipnotyzująca, surrealistyczna scenografia. Prawdziwa gratka dla fanów kina i literatury!!! Podróżujący magik (Crispin Glover) zatrzymuje się na noc w hotelu pełnym niezwykłych gości i w którym dzieją się rzeczy co najmniej dziwne, a z którego, jak się później okazuje, trudno się wydostać.
Inu-Oh
Nagrody: Nagrody i wyróżnienia , Film Inu-Oh otrzymał wiele pozytywnych opinii, Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2021 roku Inu-Oh był pierwszą japońską animacją 2D wybraną do konkursu Orizzonti. Film zebrał wiele pozytywnych opinii jako „rockowa opera”
Film jest ekranizacją powieści „THE TALE OF THE HEIKE: THE INU-OH CHAPTERS” autorstwa Hideo Furuka. Masaaki Yuasa przeniósł historię głównego bohatera na duży ekran i stworzył własną wersję „INU-OH”. Co by było, gdyby hip-hop, muzyka rockowa, gorączkowe festiwale muzyczne na świeżym powietrzu i wciągające numery muzyczne istniały w XIV-wiecznej Japonii? Inu-oh, artysta Noh, wyglądający inaczej niż wszyscy (rodzice od dziecka zakrywali mu twarz maską) i Tomona, niewidomy chłopiec grający na biwie. Obaj spotykają się i zaczynają występować razem. Ponieważ ich występy łamią wszelkie zasady tradycyjnych sztuk, stają się gwiazdami popu zupełnie nowej ery i wkrótce tłumy szaleją na ich punkcie. W „Inu-Oh” Masakiego Yuasy wraz z niezwykle rozkoszną historią sukcesu pojawia się smutna opowieść o przemijaniu i przyjaźni. To muzyczny film animowany, jakiego nikt jeszcze nie widział.
Motel Destino
Nagrody: Cannes 2024 nominacje , Złota Palma – Udział w konkursie głównym Karim Aïnouz
Utrzymany w neonowych barwach motel Destino to miejsce, gdzie ujście znajdują pierwotne ludzkie instynkty i króluje pożądanie. Położony na północnym wybrzeżu Brazylii przydrożny hotel na godziny staje się choć na chwilę schronieniem dla par, które nie mają innej sposobności do tego, by okazywać sobie fizyczną bliskość. Ten wyróżniający się z otoczenia przybytek rozkoszy prowadzony jest przez porywczego Eliasa oraz jego młodszą żonę Dayanę. Rutyna dnia codziennego zakłócona zostaje za sprawą niespodziewanego przybycia 21-letniego Heraldo. Młody mężczyzna desperacko szuka schronienia po nieudanym napadzie, przez co poszukuje go zarówno gang, który zawiódł, jak i policja. Dynamika relacji w motelu zmienia się z chwilą, gdy Dayana coraz bardziej zafascynowana jest nowym przybyszem.
Symfonia o umieraniu
Nagrody: 3 nagrody / 3 nominacje – Berlinale
2024 Nagroda Specjalna – Nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthousowych Matthias Glasner, Nagroda Specjalna – Nagroda czytelników 'Berliner Morgenpost’ Matthias Glasner, Srebrny Niedźwiedź – Najlepszy scenariusz Matthias Glasner Poruszający autobiograficzny film, który za pomocą muzyki opowiada o ostatecznych chwilach życia, łącząc głęboką refleksję z artystycznym podejściem do tematu śmierci.
W pokoju obok
5 zdobytych / 17 nominacji, w tym nominacja Złote Globy – Najlepsza aktorka w dramacie Tilda Swinton
Dwie przyjaciółki z młodości, po latach bez kontaktu, spotykają się ponownie w ekstremalnej, ale dziwnie miłej sytuacji.