Ruszyła Liga Recytatorska!

Ruszyła Liga Recytatorska!

15/11/2022 Wyłączono przez admin

Po dłuższej – spowodowanej pandemią – przerwie do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu wróciła XXIX Liga Recytatorska, a do Szkoły Podstawowej nr 28 – XIV Mała Liga Recytatorska.

I spotkanie XXIX Ligi Recytatorskiej

Liga Recytatorska – to turniej dla wszystkich miłośników „Sztuki słowa”. Pomysłodawczynią turnieju oraz jego organizatorką przez wiele lat była Maria Popławska, znana w Zabrzu animatorka kultury. Liga jest formą upowszechniania wiedzy na temat kultury żywego słowa wśród uczniów oraz nauczycieli zabrzańskich szkół poprzez wymianę doświadczeń i korzystanie z fachowych rad aktorów.

Organizatorami Ligi Recytatorskiej dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII od kilkunastu lat jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu, natomiast uczniowie klas 0-III  mają możliwość udziału w tzw. Małej Lidze Recytatorskiej, organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 28 w Zabrzu.

Liga recytatorska

Upominki dla uczestników ufundowane przez UM Zabrze

Uczestnicy mogą startować w 3 kategoriach: w turnieju poezji śpiewanej, turnieju recytatorskim oraz turnieju gwary śląskiej. Każda edycja Ligi Recytatorskiej składa się z 5 spotkań, podczas których występują uczniowie, czyli reprezentanci szkół, oceniani przez nauczycieli oraz zawodowego aktora – którym od początku trwania ligi jest Jerzy Kuczera – zabrzanin i aktor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Podczas uroczystego koncertu laureatów najlepsi uczestnicy, a także najlepsze szkoły – trzymują nagrody rzeczowe.

Zachęcamy bardzo serdecznie wszystkie szkoły  podstawowe z Zabrza do udziału w tym turnieju, organizatorzy zapewniają, że jeszcze do końca listopada można się zapisać.

Regulamin XXIX Ligi Recytatorskiej dostępny na stronie MDK2:  http://mdk2.zabrze.pl/2022/10/18/rusza-xxix-liga-recytatorska-dla-uczniow-szkol-podstawowych/

Lub https://www.dropbox.com/scl/fi/j913m5s44ykbhrm4tp4r8/regulamin-XXIXLR.docx?dl=0&rlkey=u7g374fvsxeljf4scj78x0rmd

Mała Liga Recytatorska – regulamin: https://www.dropbox.com/scl/fi/olmq9my85vsfjsyz6ej61/Regulamin-XIV-MLR-2022-23-2.doc?dl=0&rlkey=z6u3xkvdu8woh7crnvycpr1el

Wszelkich informacji udziela Katarzyna Boroń, tel. 505 356 642, adres e-mail: kboron@mdk2.zabrze.pl

Liga Recytatorska finansowana jest ze środków Miasta Zabrze.

Tekst: Katarzyna Boroń
Foto:  Jolanta Skorupa