Świętujemy 92. Urodziny Janoscha!

Świętujemy 92. Urodziny Janoscha!

03/03/2023 Wyłączono przez Maja Girycka

11 marca Janosch – popularny pisarz i autor literatury dziecięcej, a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Zabrze – obchodzić będzie 92. urodziny. Tradycyjnie więc na początku marca przyszedł czas na świętowanie urodzin. A że prawdziwy śląski geburstag ma trwać co najmniej trzy dni, to i czeka nas trzydniowa impreza.

Impreza „Janosch. uRodziny” rozpocznie się 9 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16 w Zabrzu przy ul. Cmentarnej 7. Tam o godz. 10 rozpocznie się dziecięcy plener plastyczny zatytułowany Kredki Misia i Tygryska„. Dzień później o godz. 16.30 w Kinie Roma czeka nas Janoschowe Bajanie”, czyli inscenizacja przygotowana przez rodziców i dzieci z Przedszkola nr 28 im. Janoscha, wspólne czytanie bajek inspirowanych twórczością Janoscha, a nagrodzonych w konkursie literackim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 31 i wreszcie wernisaż pleneru „Kredki Misia i Tygryska”.

Trzydniowe obchody zwieńczone zostaną w dniu urodzin Janoscha w samo południe. Wtedy też w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Janosch Familijo.

cop

Janosch, a właściwie Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy, przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał ponad 300 własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków świata. W Polsce znany jest także dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przedstawiającej losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez Katowic. Obecnie pisarz mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.