Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza

02/07/2021 Wyłączono przez Maja Girycka

Sztolnia Królowa Luiza to zabytkowe obiekty dawnej Kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, zaaranżowane na cele turystyczne i edukacyjne.

Kopalnia Królowa Luiza to największy w Europie podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach Kopalni Królowa Luiza. Górnicze chodniki zaaranżowane są w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód, którzy mogą uczestniczyć w wyjątkowych pokazach pracy czynnych urządzeń górniczych. Tu, przy industrialnych dźwiękach, zwiedzający mogą poczuć prawdziwy klimat pracy w kopalni i zobaczyć prawdziwe, działające maszyny górnicze. W tym miejscu realizowana jest również oferta edukacyjna, zgodna z podstawą programową na każdym szczeblu edukacyjnym, od przedszkoli do szkół ponadgimnazjalnych.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – to najdłuższa budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym, w której zobaczyć można m.in. różnorodne formy zabezpieczenia górniczych korytarzy, w tym oryginalne, mistrzowsko wykonane ceglane portale, rekonstrukcję podziemnego portu przeładunkowego czy chodnik wykuty w całości w pokładzie węgla, absolutny unikat na skalę europejską. Sztolnia jest wybitnym dziełem inżynierskim, które dokumentuje poziom rozwoju techniki w I poł. XIX w. w zakresie budownictwa podziemnego. Na ponad kilometrowym odcinku Trasy Wodnej czeka na turystów największa atrakcja turystyczna. Podziemny spływ łodziami do portu w centrum Zabrza.

Park 12C – (część naziemna Kopalni Królowa Luiza) to nowoczesna plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami: ziemia, powietrze, woda, ogień i energią alternatywną. Powstała przede wszystkim z myślą o grupach szkolnych i rodzinach z dziećmi. Znajdujące się tutaj różnego rodzaju urządzenia edukacyjno-rozrywkowe, oraz plac zabaw dla najmłodszych, pozwalają aktywnie spędzić czas. Dla najmłodszych przygotowana została Bajtel Gruba – podziemno-naziemna kopalnia w wersji mini, zaś dla dorosłych strefa relaksu z miejscami do grillowania. Obiekt jest czynny sezonowo.


Park Techniki Wojskowej zaaranżowany jest w stylu bazy wojskowej, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Królowa Luiza i Parku 12C. Zajęcia prowadzone w Parku Techniki Wojskowej w ciekawy sposób przybliżają zagadnienia związane z historią, przysposobieniem obronnym i edukacją dla bezpieczeństwa. Można tu podziwiać pojazdy i transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet, czołgi czy samoloty. Absolutnym hitem jest możliwość przejażdżki jednym z czynnych pojazdów militarnych.

Sztolnia Królowa Luiza
ul. M. Mochnackiego 12
41-800 Zabrze

Więcej informacji na stronie www.sztolnialuiza.pl.