Tygrysek, prawdziwy przyjaciel zabrzan

Tygrysek, prawdziwy przyjaciel zabrzan

12/03/2024 Wyłączono przez admin

Tygrys na ulicy? Tak, jeśli kocha dzieci! Tak, jeśli jest bajkowy! Tak, jeśli zszedł ze stron książek Janoscha. Tak, jeśli stoi w Zabrzu! 11 marca, w 93. urodziny Horsta Eckerta, na placu Wolności odsłonięto rzeźbę przedstawiającą znanego na całym świecie Tygryska, który twierdził, że Panama jest cudowna. Wkrótce będzie przekonywał, że i Zabrze takie jest.

– Wrocław ma swoje Krasnale, Katowice Beboki, a my od dziś mamy Janoschki. Wszystkie, które pojawią się na naszych ulicach, są bohaterami bajek Horsta Eckerta, synka stąd, który tu się urodził, niedaleko stąd chodził do szkoły podstawowej i który od kilkunastu lat jest honorowym obywatelem Zabrza. A Zabrze kocha swoich obywateli. Tygrysek z placu Wolności będzie zerkał na inną rzeźbę, innego honorowego zabrzanina, Heinza Tobolli, stojącą przy ulicy Wolności. I jedna i druga są dla ludzi, którzy umieją się zatrzymać, zastanowić i pomyśleć. Co jest w życiu najważniejsze? – pytała dzieci prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. Odpowiedź padła natychmiast: Miłość! – zadeklarował jeden z chłopców. – Brawo! Ważni są ludzie, ważne są relacje między nimi. Jeśli masz przyjaciela, nie musisz się bać. Tak mówił Janosch i to jest prawda – dodała Małgorzata Mańka-Szulik.

Tygrysek jest pierwszym z wielu przyjaciół dzieci, stworzonych przez Janoscha, których można będzie spotkać na ulicach Zabrza. Pasiastego zwierzaka oraz jego towarzysza – Misia zna cały świat i cały świat będzie nam zazdrościł ich codziennej obecności. Książki adresowane dla najmłodszych, autorstwa zabrzanina przetłumaczono na 30 języków. Wszystkie stały się bestsellerami.

Ponieważ Tygrysek jest szczególnie bliski dzieciom, więc i dzieci powitały go w Zabrzu. W uroczystości odsłonięcia rzeźby wzięli udział artyści z Przedszkola nr 28 im. Janoscha oraz ze Szkoły Podstawowej nr 31. Zanim z rzeźby spadła zasłona, zaśpiewali i zatańczyli dla wszystkich.

Horst Eckert, czyli Janosch urodził się 11 marca 1931 r. w Zabrzu, przy ulicy Piekarskiej. Tuż po zakończeniu wojny, razem z rodzicami, przeniósł się do Niemiec. Zamieszkał w Oldenburgu. Wydał 300 książek dla dzieci. Jest nie tylko ich autorem, ale również ilustratorem. W Polsce zyskał popularność dzięki powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg  z gliny”, pokazującej losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30. 40. i 50 XX w. Janosch o d wielu lat mieszka na Teneryfie, a od 2011 r. jest honorowym obywatelem Zabrza.

Tekst i foto: Ida Popiołek

Zdjęcia z uroczystości odsłonięcia rzeźby Tygryska na placu Wolności w Zabrzu