Warsztatownia literacka – Kreacja II

Warsztatownia literacka – Kreacja II

26/11/2024 Wyłączono przez admin

W połowie listopada odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, realizowanego od 11 lat przez Towarzystwo Artystyczne T.Art. Projekt od początku jego istnienia finansowany jest ze środków Miasta Zabrze, pozyskanych w ramach tzw. Konkursu ofert w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego.

Działania Warsztatowni literackiej to przede wszystkim promocja zabrzan, którzy piszą i swoją twórczość niekoniecznie mają ochotę chować do szuflady. I słusznie! Spotkania warsztatowe (organizowane w Centrum Aktywności Senioralnej) udowadniają, że warto ujawniać swoje próby poetyckie. Niejednokrotnie pomogły one zabrzańskim poetom rozwinąć skrzydła w tej wyjątkowej materii.

W ramach spotkań uczestnicy projektu mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach, prowadzonych przez poetów, muzyków i plastyków (wśród prowadzących znaleźli się Maciej Szczawiński, Szymon Babuchowski, Patryk Filipowicz i Krzysztof Rumin). Nieprzypadkowe były też tematy tych spotkań. Wszak dzieło poetyckie ma wbrew pozorom wiele wspólnego z innymi dziedzinami sztuki.

Podczas koncertu podsumowującego projekt mieliśmy możliwość posłuchać wierszy warsztatowiczów (Barbary Grzybek, Arlety Skurskiej, Danuty Mazur, Teresy Rabijasz, Zenona Dytki, Wiktora Grabarczyka i Krystyny Postrzednik) w muzyczno-poetyckiej interpretacji Szymona Babuchowskiego i Patryka Filipowicza. Interpretacją aktorską poezji zajął się Mariusz Galilejczyk – aktor Teatru Miejskiego w Gliwicach, a całość dopełniła przepiękna wystawa dzieł plastycznych (Beaty Hoffman, Teresy Rabijasz, Barbary Grzybek, Ireny Galilejczyk i Arlety Skurskiej), inspirowanych właśnie poezją.

Zwieńczeniem pracy tak wielu twórców było wydanie przepięknych zakładek do książek, na których znalazły się utwory poetyckie warsztatowiczów oraz dzieła plastyczne wyżej wymienionych autorek.

Nad całością projektu czuwali z pełnym zaangażowaniem: Danuta Mazur i Czesław Zdechlikiewicz.

Warsztatownia literacka to inicjatywa ze wszech miar wartościowa i potrzebna. Warsztatów literackich jest sporo, ale nie wszystkie oferują możliwość publikacji efektów pracy. Towarzystwo Artystyczne T.Art wydało już Poetycką Mapę Zabrza, 2 tomiki poezji, dwie płyty (jedna z poezją śpiewaną, druga ze słuchowiskiem muzyczno-poetyckim) i wreszcie – zakładki. Nie ma bowiem nic cenniejszego, niż możliwość podzielenia się własną twórczością z innymi wrażliwymi duszami.

Tekst i foto: Katarzyna Boroń