XVIII Dni Papieskie

XVIII Dni Papieskie

29/03/2024 Wyłączono przez Maja Girycka

Już po raz osiemnasty w Zabrzu odbędą się Dni Papieskie, czyli tradycyjny cykl uroczystości i spotkań, w trakcie których wspominany jest św. Jan Paweł II. Rozpatrywany jest jednak nie tylko jako przywódca religijny, ale przede wszystkim jako filozof, poeta i płodny pisarz. Dni Papieskie odbędą się pomiędzy 2 a 8 kwietnia, czyli w rocznice śmierci i pogrzebu Papieża-Polaka.

cop

Uroczystości rozpoczną się 2 kwietnia 2024 roku o godz. 21.00 tradycyjnym Apelem Jasnogórskim pod krzyżem papieskim przy kościele pw. św. Wojciecha w Zabrzu. Zaraz po nim w kościele zaprezentowana zostanie wystawa „A przecież nie cały umieram”, która dokumentuje wycinki prasowe z tego trudnego, pamiętnego okresu na początku kwietnia 2005 roku. Czynna będzie do 8 kwietnia przed i po każdej mszy.

Dzień później, 3 kwietnia, w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się Kawiarenka z oknem na świat: „Wymagajmy od siebie, choćby inni…”, czyli dyskusja z udziałem dr Małgorzaty Mańki-Szulik, red. Szymona Babuchowskiego, ks. Piotra Brząkalika oraz prof. Tomasza Szczepańskiego.

Na 4 kwietnia w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu przy ul. Wyzwolenia 4 zaplanowano wystawę książek, których autorem lub bohaterem jest św. Jan Paweł II. Wystawa rozpocznie się o godz. 12.00.

Kolejnego dnia w zabrzańskim Multikinie zaprezentowany zostanie przegląd „Filmów z przesłaniem”. O godz. 16 wyświetlone zostanie „Niebo nie może czekać” (Hiszpania, 2023), a o godz. 18.00 – „Opiekun” (Polska, 2023). Pokazy są bezpłatne, a bilety dystrybuowane są w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu (ul. Brodzińskiego 4, tel. 32 271 04 74).

6 kwietnia na profilu facebookowym oraz kanale Youtube Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu zaprezentowana zostanie multimedialna prezentacja cytatów, aforyzmów i sentencji św. Jana Pawła II zatytułowana „Żadne słowo, gest, ani znak – nie uniesie całego obrazu”.

Dni Papieskie zwieńczy spotkanie „Każdy ma swoje Westerplatte”, które rozpocznie się o godz. 10 w siedzibie COPu przy ul. Brodzińskiego 4.