Zaczęło się! Młodzi dla młodych

Zaczęło się! Młodzi dla młodych

18/10/2024 Wyłączono przez admin

Już w przyszłym tygodniu nabiera rozpędu miejski projekt Ko(MiT)ywa. Młodzi i Teatr.

Kolejna edycja tego przedsięwzięcia jest dowodem na wciąż niesłabnące zainteresowanie dramaturgią współczesną wśród młodych zabrzan i zabrzanek. Nic więc dziwnego, że również w tym roku zainteresowanie projektem jest ogromne.

W tym roku po raz pierwszy Ko(MiT)ywa jest projektem istniejącym niezależnie od Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, który co roku odbywał się w Teatrze Nowym w Zabrzu. Festiwal profesjonalny nie odbędzie się, ale dzięki projektowi będzie można uczestniczyć w wielu ciekawych prezentacjach, które przybliżą – także tej najmłodszej widowni – współczesną dramaturgię.

Ko(MIT)ywa Młodzi i Teatr od lat finansowany jest ze środków Miasta Zabrze w ramach tzw. konkursów ofert. Również w tym roku oferta jest bardzo bogata i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przed nami prezentacje bajek i dramatów współczesnych, przygotowane przede wszystkim przez zespoły teatralne działające na terenie Zabrza.

„Smykom Rzeczywistość przedstawiona” to prezentacje miniaturek dramatów przeznaczonych dla najmłodszego odbiorcy. Mamy już za sobą pierwsze występy Zespołu teatralnego „Nie przeszkadzaj” z SP 30 w przedszkolach w dzielnicy Helenka. A już od 22 października kolejne atrakcje sceniczne! Grupy teatralne (Teatr Jak w Ulu z MDK2, Nic śmiesznego z ZSK i Rozregulowani z OPP3) zagrają przede wszystkim dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, ale także dla dzieci przebywających na oddziale dziecięcym w Szpitalu Klinicznym nr 1. W sumie więc 8 prezentacji obejrzy szacunkowo 450 dzieci!

Dramaty czytane to prezentacje dramatów współczesnych, przygotowane w tym roku przez młodzieżowe grupy teatralne i jeden Teatr niezależny. Czasem są to już gotowe spektakle, czasem pierwszy krok do pracy nad nową propozycją teatralną. Mamy więc w repertuarze takie propozycje jak: „Tajemnica” w wykonaniu Zespołu teatralnego „PaniKaa” z MDK2, „Kobieta i życie” w realizacji Teatru Nieoetykietkowani z OPP3,  „Papier, kamień, nożyce” Zespołu teatralnego „Sceneria” z MDK1 oraz „Oczy Ojca” w wykonaniu uczniów z ZS10. W tym roku zobaczymy również monodram „Syndrom Skarbnika” będący koprodukcją twórców zabrzańskich i tych działających w Tarnowskich Górach.

Jakby tego było mało, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, choć liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Wszelkie informacje na plakatach i pod numerem telefonu koordynatora wydarzeń: Katarzyna Boroń 505 356 642

Zapraszamy serdecznie!

KB