Zagłosuj na zabrzańskie obiekty startujące w konkursie „Modernizacja Roku”
13/09/2023Rozpoczął się drugi etap 27. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród inwestycji, które zostały poddane pod głosowanie znalazł się budynek Muzeum Górnictwa Węglowego z Salą Witrażową przy ul. 3 Maja 19 – w kategorii obiekty zabytkowe!
Głosowanie, które rozpoczęło się 6 września i potrwa do 27 września, do godz. 14.00. Swój głos oddać można raz na dobę z jednego adresu IP w każdym województwie. Dla głosujących przewidziano nagrody (szczegóły w Regulaminie).
W celu oddania swojego głosu na obiekt należy:
I. Wejść na stronę www.modernizacjaroku.org.pl
II. Wyszukać zgłoszony obiekt według województwa, lub nazwie obiektu
III. Kliknąć na zgłoś obiekt, a następnie „zobacz podstronę obiektu i oddaj swój głos”
IV. Na podstronie podać imię i nazwisko, adres mailowy, zaznaczyć „Nie jestem robotem” – a po udanej weryfikacji kliknąć „Zagłosuj”, na podany adres mailowy wysłany zostanie link do aktywacji głosu, należy go zaakceptować
V. Gotowe! Twój głos został oddany.
Przebudowa i remont budynku Muzeum Górnictwa Węglowego wraz z odrestaurowaniem Sali Witrażowej ul. 3 Maja 19 w Zabrzu.
Wpisany do rejestru zabytków obiekt dostosowano do nowego programu funkcjonalnego wynikającego z aktualnych potrzeb muzeum oraz do obecnych przepisów prawa i wymogów sanitarnych, bhp i p.poż.
Dla inwestycji opracowano program prac konserwatorskich. W ramach programu odrestaurowano m.in. ponad stuletnią salę witrażową z polichromowanymi stropami, a także poddano konserwacji oraz renowacji witraże, parkiety i umeblowanie.
Celem inwestycji było uratowanie zabytkowego dziedzictwa przemysłowego Śląska w celu ponownego udostępnienia go dla przyszłych pokoleń oraz stworzenie nowych, atrakcyjnych przestrzeni dla działań muzeum, w tym działań kulturalnych i społecznych. Realizacja zadania powstrzymała proces destrukcji zabytku oraz ukazała wszystkie walory historycznej formy. Po realizacji prac i aktualizacji programu funkcjonalnego budynek pełni wielorakie funkcje społeczne, muzealne, kulturalne i naukowe.
Źródło: UM Zabrze