Мораль пані Дульської – Moralność pani Dulskiej

Мораль пані Дульської – Moralność pani Dulskiej

14/09/2023 Wyłączono przez Maja Girycka

Akademickie Centrum Kultury Częstochowa zaprasza na przedstawienie „Moralność pani Dulskiej” Kołomyjskiego Akademickiego Obwodowego Teatru Dramatycznego im. Iwana Ozarkewycza.

„Moralność pani Dulskiej” to fantastyczna tragikomedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło, w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami, niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę. Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich komedii, dziś można powiedzieć, klasycznych. I nie jest to frazes.

Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało „tragifarsę kołtuńską” z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuką współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”?

Zapolska demaskowała obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Dziś możemy mówić o patologiach społecznych, o psychicznej przemocy w rodzinie i hipokryzji. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje, pełna pogardy dla słabszych i biedniejszych.

Reżyser – Mirosław Siedler
Scenograf – Piotr Masłowski
Choreograf – Mirosława Vorotniak
Dyrektor artystyczny – Artysta Ludowy Ukrainy – Dmytro Czyborak

Spektakl w języku polskim

Bilety dostępne w Klubie Politechnik oraz www.kupbilecik.pl

Część zebranych środków zostanie przeznaczona na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.

um