25. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu

25. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu

31/05/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Już w najbliższy piątek, 3 czerwca w godz. od 10.00 do 15.00 zapraszamy na 25. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu. W bieżącym roku tematem Festiwalu jest „100 odcieni Zabrza”, promujące stulecie Miasta Zabrze. Inicjatorem Festiwalu jest zabrzański artysta malarz Witold Berus. a festiwal ten obchodzi właśnie swoje ćwierćwiecze.

Międzynarodowy Festiwal Rysowania to otwarty konkurs rysowania z natury w którym mogą uczestniczyć osoby od lat 2 do lat 100. W każdej edycji festiwalu udział brało około tysiąca osób, a były i takie edycje w których liczba uczestników wynosiła tysiąc dwustu.

Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych, jest wykonanie rysunku z natury postaci ludzkiej w dowolnych: technice rysunkowej rodzaju podobrazia i formacie. Uczestnikom festiwalu pozuje około stu modeli. Połowę stanowią uczniowie szkół plastycznych z Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu, drugą połowę uczniowie zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół. Pracy twórczej uczestników festiwalu towarzyszy grana na żywo muzyka.

Festiwal odbywa się tradycyjnie w największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6.

Chęć skonfrontowania własnych umiejętności własnej ekspresji z innymi uczestnikami festiwalu spontaniczność wypowiedzi użycie bogatych środków plastycznego wyrazu indywidualna kreacja i indywidualny styl sprawiają że atmosfera tego artystycznego spotkania jest niepowtarzalna że rysunki które tu powstają są niezwykłe. Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – rektora i nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwsze drugie trzecie nagrody w każdej kategorii wiekowej a także wyróżnienia.

We wrześniu odbywa się wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu podczas którego wręczane są nagrody. Można się wtedy przekonać jak wielka jest różnorodność prac i na jakim są poziomie.

Więcej informacji oraz regulaminy znajdziesz TUTAJ.

mosir