„Tacy byliśmy jeszcze wczoraj” – Jubileusz XXX Ligi Recytatorskiej i XV Małej Ligi Recytatorskiej
25/06/2024 Wyłączono przez adminMało który uczestnik tegorocznej Ligi Recytatorskiej (organizowanej przez MDK2 oraz SP 28) kojarzył tytuł koncertu laureatów z piosenką sprzed lat. Trudno się dziwić, rok 1988 , kiedy ta piosenka zafunkcjonowała na rynku muzycznym to dla obecnych uczestników czas na tyle odległy, że niemal nierealny.
A przecież Liga Recytatorska, której jubileusz obchodziliśmy 17 czerwca br. w Teatrze Nowym powstawała mniej więcej w tamtym okresie. Gdzieś tam w Zabrzu, nauczycielka jednej z zabrzańskich szkół wymyśliła Ligę Recytatorską. Tą nauczycielką była Maria Popławska – znana w Zabrzu animatorka kultury, która postanowiła zarazić swoją pasją teatralną dzieci i nauczycieli z całego miasta…
Powiedzieć, że jej się to udało, to jakby nic nie powiedzieć, bowiem efekty tych działań przerosły wyobrażenie chyba nawet samej Marii Popławskiej.
Obecnie Liga Recytatorska nie tylko doczekała się trzydziestolecia, ale też wzbogaciła się o Małą Ligę Recytatorską, która w tym roku odbywała się już po raz piętnasty. Co roku bierze w nich udział około 150-200 uczestników – uczniów zabrzańskich szkół, których przygotowuje co roku około 40 nauczycieli i opiekunów! Czegoś takiego w innych miastach Polski z pewnością nie zobaczycie! A efekty tej pracy wykraczają daleko poza Zabrze.
Rekordową ilość uczestników (200 osób!) zanotowaliśmy w tym roku w eliminacjach miejskich Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Podczas eliminacji różnego szczebla (poza miejskim) zabrzanie zdobyli 19 nagród (w tym 12 w etapie rejonowym, 4 w etapie wojewódzkim i 3 w etapie ogólnopolskim)! Nasi recytatorzy nie tylko zdobywają wysokie laury w konkursach recytatorskich i teatralnych podczas festiwali i konkursów w całej Polsce, ale też niejednokrotnie zostają aktorami zawodowymi, grają w teatrach, filmach, serialach… Najlepszym tego przykładem może być Magdalena Popławska (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa!), laureatka I Ligi Recytatorskiej, której wykonanie wiersza „Chwila” autorstwa Jerzego Andrzeja Masłowskiego mogliśmy wysłuchać na samym początku koncertu.
Tak, koncert to była chwila, ale za to chwila magiczna, kiedy to na scenie mogli się spotkać obecni i dawni laureaci, kiedy mogliśmy wspólnie celebrować 30 lat niesamowitego zaangażowania nauczycieli, dzieci, opiekunów, organizatorów. I gdy wybrzmiały już ostatnie kwestie i ostatnie takty piosenek, smakując wyjątkowego tortu mogliśmy powiedzieć: Udało się!
I nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim kolejnych udanych edycji tego wyjątkowego konkursu!
Tekst: Katarzyna Boroń
Foto: Małgorzata Leszek, ZS 10