Jak napisać książkę w 3 dni
04/04/2023Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza przyszłych pisarzy i nie tylko na spotkania, z których może powstać całkiem niezły kryminał. Właśnie rozpoczęły się zapisy na warsztaty pisarskie z Adamem Regiewiczem.
Warsztaty pisarskie zostaną poświęcone historii. Zarówno tej pisanej z dużej literatury, jak i tej małej, prywatnej. Nie zapomnimy o jej roli w kreowaniu wydarzeń fabularnych w powieści kryminalnej. W ramach warsztatów przewidziane są trzy spotkania w małych grupach. Pierwsze z nich zaplanowane zostało na 27 kwietnia na godz. 17.00. Ze względu na duże zainteresowanie obowiązują zapisy pod adresem mailowym: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.
Spotkania prowadzone będą pod czujnym okiem Adama Regiewicz profesora nauk humanistycznych, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Autor wielu kryminałów – „Kamienica przy Antycznej”, „Ucieczki Jakuba Krafta” oraz cyklu zabrzańskiego: „Hubertus”, „Krojcok”, „Krampus”, „Post mortem”. Obecnie pracuje nad kolejną powieścią z Zabrzem w tle – „Erratą”.
W ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, odbędą się 3 spotkania – 27 kwietnia, 11 maja i 25 maja. Serdecznie zapraszamy!
Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu tematowi, który będzie rozkładany na części pierwsze i omawiane, mogąc się w ten sposób stać inspiracją do własnych wątków. Na pierwszym z nich uczestnicy skupią się na pamięci i przebaczeniu. Uwaga tutaj zostanie skupiona na motywacji działań bohaterów oraz źródłach zbrodni, które tkwią w przeszłości. Pamięć o cierpieniach, przeżywane traumy, niezaleczone, nieprzebaczone, stają się bowiem motorem napędowym morderstw. Chodzi zatem o przyjrzenie się napięciu pomiędzy pamięcią a przebaczeniem.
Drugie spotkanie, to Wielka Historia. Tutaj będzie miejsce, by przyjrzeć się kryminałom retro. One będą bohaterem głównym, a wątkami historia końca XIX w. i pierwszej połowy XX.
Natomiast w trakcie ostatniego spotkania na tapetę zostaną wzięte prywatne losy i historie. Przeanalizowanie osobistych wątków pokaże jak wpływają one na budowanie historii. Istotną rolę odegrają tu również elementy biograficzne innych autorów.
Stworzenia tak unikatowej bazy wiedzy przez te trzy spotkania, na pewno pomoże w późniejszym procesie zbierania informacji, a ten jest niezastąpiony podczas pisania własnej książki. Z warsztatów pisarskich skorzystać mogą także te osoby, które jeszcze nie czują się na siłach, by samemu zacząć pisać, ale chcą zgłębić swoją wiedzę o kryminałach i „ścieżce” myśli, która zachodzi w głowie autora, piszącego i wydającego kolejne powieści.
Źródło: MBP Zabrze